Jak dobrać moc fotowoltaiki?

Już w trakcie projektowania instalacji fotowoltaicznej należy brać pod uwagę właściwy dobór mocy urządzenia. Do jego określenia należy zastosować obliczenia, które pozwolą wyposażyć gospodarstwo domowe w sprawdzony i skuteczny system PV. Jak dobrze obliczyć i od czego zależy moc paneli słonecznych? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Obliczanie mocy instalacji fotowoltaicznej

Do wykonania niezbędnych obliczeń fachowe firmy posługują się specjalnymi wzorami i biorą pod uwagę wybrane czynniki, które mają wpływ na właściwy dobór mocy.

Niezmienną wartością, która musi być stale brana pod uwagę, jest ilość zużywanej energii elektrycznej wszystkich domowych sprzętów. Zużycie prądu można określić inaczej niż na podstawie wyliczania z gotowych wzorów. Mogą posłużyć do tego np. nasze rachunki za prąd. Samodzielne wyliczenia to jednak metoda, która obarczona jest sporym ryzykiem popełnienia błędu.

Oprócz możliwości skorzystania z pomocy fachowców, tanim i przystępnym rozwiązaniem jest kalkulator fotowoltaiczny online. Na podstawie wprowadzonych danych w szybki i łatwy sposób otrzymamy gotową wycenę i dowiemy się, jaka fotowoltaika będzie trafionym wyborem dla naszego domostwa.

Możliwości instalacyjne

Dobrze dobrana moc instalacji PV przekłada się na jej wydajność. Które z czynników należy brać w tej kwestii pod uwagę? Są to m.in.:

  • Warunki klimatyczne – w zależności od warunków atmosferycznych sprawność paneli słonecznych ulega zmianom, dlatego dobór modułów musi być przemyślany i rozważny.
  • Temperatura – materiały, z których tworzone są ogniwa fotowoltaiczne, muszą mieć właściwości dostosowane do zmiennych wartości temperatur.
  • Kąt nachylenia paneli – promienie słoneczne padają pod różnym kątem w zależności od danego okresu w roku i dlatego projekt fotowoltaiki musi uwzględniać zarówno orientację na różne strony świata, jak i stopień nachylenia samych paneli.
  • Zacienienie paneli – na wytwarzanie energii elektrycznej wpływa również padający w całości lub częściowo cień. Dla zachowania sprawności systemu PV dobrze w tym celu zaopatrzyć się w optymalizator mocy.
  • Zanieczyszczenia w powietrzu i brud – ważne jest dbanie o regularne czyszczenie paneli. Te, które narażone są na wysoki poziom zacienienia, mogą szybciej się brudzić. Na jakość użytkowania systemu PV wpływa również jego podatność na  zanieczyszczenia np. na skutek pylenia. Dlatego regularne prace serwisowe i przeglądy mogą być koniecznością.

Obliczanie mocy instalacji fotowoltaicznej - jak to zrobić?

Moc systemu PV – im większa, tym lepsza?

Zanim zainwestujemy w instalację fotowoltaiczną, warto zastanowić się, czy większa moc  paneli słonecznych przynosi większe korzyści. Jak to działa w praktyce? Wszystko zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób system PV pokrywa zapotrzebowanie na prąd w naszym domu. Może być one zaspokojone częściowo lub całkowicie. Fotowoltaika o małej mocy będzie opłacalnym rozwiązaniem ze względu na obniżenie rachunków za prąd. Mała instalacja to także wyższa autokonsumpcja urządzenia. Większa moc paneli słonecznych gwarantuje z kolei natychmiastowy spadek opłat za prąd. Warto jednak zaznaczyć, że system PV o większej mocy może produkować nadwyżkowe ilości energii, które zostaną zwrócone do sieci energetycznej.

Jak poradzić sobie z nadmiarem produkowanej energii?

W przypadku, gdy moc fotowoltaiki przewyższa wartość rocznego zapotrzebowanie na energię, niewykorzystane zasoby prądu trafiają z powrotem do sieci energetycznej. Przyłączone do niej większe instalacje mogą wydawać się więc mniej efektywne – ich koszt jest wysoki, a okres zwrotu pieniędzy zbliżony do instalacji PV, która częściowo pokrywa zapotrzebowanie na prąd. Zastanawiając się nad wyborem paneli o wyższej lub niższej wydajności, lepszym rozwiązaniem będzie więc zainwestowanie w system o mniejszej mocy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj