Inteligentny dom to z całą pewnością domena naszych czasów. Nie jest jednak jeszcze aż tak popularnym rozwiązaniem, ale z całą pewnością sięga po nie coraz więcej inwestorów, którzy chcą sobie zapewnić komfort i wygodę mieszania. Co oznacza rozwiązanie HEMS w praktyce?

Co oznacza inteligetny dom?

W ostatnim czasie coraz modniejsze staje się pojęcie „inteligentny dom”. Nie wszyscy jednak wiedzą, co to oznacza. Z całą pewnością inteligentny dom – inaczej nazywany systemem HEMS (System Zarządzania Energią Elektryczną) to nie taki, w którym znajduje się płaski telewizor, najnowszy system audio czy innowacyjny sprzęt AGD. Niemniej jednak z całą pewnością określenie to pasuje do domów nowoczesnych.

Rozwiązanie to, które w języku angielskim oznacza Smart Home, określa zintegrowany system urządzeń do domowej automatyki. Inteligentne mieszkanie to zatem takie, w którym wiele przedmiotów i sprzętów połączonych jest w sieć, za pomocą której mogą współpracować i jednocześnie komunikować się z domownikami.

Przykładem takiego rozwiązania może być np. inteligentne oświetlenie, którym możemy sterować przy pomocy telefonu komórkowego. Komunikacja taka nie polega jedynie na włączaniu i wyłączaniu światła, ale także doborze koloru, natężenia czy temperatury barwowej oświetlenia. Co więcej, światło można włączać i wyłączać nawet będąc poza domem – np. na urlopie, kiedy obawiamy się, że nasz dom czy mieszkanie mogą być obserwowane przez potencjalnych złodziei.

Inteligentny dom – co można do niego zaliczyć?

Lista rozwiązań i produktów w ramach inteligentnego domu jest oczywiście długa. Wśród nich znaleźć można między innymi:

  1. inteligentne oświetlenie
  2. inteligentne gniazdka
  3. możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem
  4. inteligentne systemy powiadamiania – np. czujniki gazu, dymu lub zalania oraz systemy antywłamaniowe
  5. automatyczne rolety
  6. inteligentne systemy audio
  7. inteligentni asystenci domowi
  8. monitoring z opcją zdalnego podglądu
  9. inteligentny ogród.

Systemy takie mogą funkcjonować samodzielnie, ale równie dobrze można je łączyć w zestawy i przystosować do konkretnego zadania.

Jak działa system inteligentnego domu?

Sama zasada działania inteligentnego domu jest raczej łatwa. Przede wszystkim wybrane przez nas urządzenia muszą gwarantować połączenie ze sobą i specjalną centralą, która odpowiada za zarządzanie systemem. Najczęściej jest to połączenie bezprzewodowe i podłączenie do internetu, które gwarantuje możliwość sterowania nawet znajdując się poza domem. Wśród metod łączenia urządzeń można wyróżnić:

  • technologię Bluetooth – np. do inteligentnego oświetlenia
  • Wi-Fi – pozwala na sterowanie urządzeniami z poziomu komputera lub aplikacji mobilnej
  • Z-Wave/ZigBee – energooszczędna komunikacja wewnętrzna.

Przy wyborze konkretnych urządzeń warto zwrócić uwagę na możliwości ich połączeń, by były one kompatybilne w ramach wybranego przez nas systemu łączności.

Po podłączeniu i połączeniu wszystkich urządzeń, sterowanie nimi jest bardzo intuicyjne. Panele dotykowe lub aplikacje mobilne zaprojektowane są w taki sposób, by ułatwiać użytkownikowi wybór konkretnych opcji i regulowanie wybranych parametrów.

Z całą pewnością inteligentny dom to system, który gwarantuje wygodę i funkcjonalność w dowolnym momencie. Ponadto wpływa na bezpieczeństwo mieszkania lub domu, a także przebywających w nich domowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj