Grzyby, z definicji królestwo należące do rodziny jądrowców, w której skład wchodzi aż 70 tysięcy gatunków, jest przysmakiem uwielbianym przez miliony ludzi na całym świecie. W sytuacji, w której nie ma suszy, a poziom wilgotności powietrzna znajduje się powyżej przeciętnej – obserwuje się ich gwałtowny wzrost. Ma to miejsce we wrześniu – w miesiącu ich największego występowania. Najlepszym sposobem dobrego zakonserwowania grzybów jest ich zamrożenie, jednak jakie są sprawdzone sposoby dokonania tej, z pozoru prostej, czynności?

Grzyby nadające się do mrożenia

Grzyby nadające się do mrożenie charakteryzują się specyficzną budową – posiadają zwarty miąższ.

Są to m.in.:

  • prawdziwki maślaki
  • kozaki
  • podgrzybki
  • kurki
  • kanie
  • rydze

Grzybami w żadnym wypadku nie nadającymi się do mrożenia są:

  • purchawica olbrzymia
  • płomykówka galaretowata
  • galaretka kolczastego

Przed przystąpieniem do samej czynności mrożenie należy szczególną uwagę zwrócić, czy posiadane przez nas grzyby są odpowiednie. Ponad to, sam wyżej wspomniany proces powinien być skrupulatnie wykonywane zgodnie z poniższymi krokami, aby nie spowodować zmiany smaku.

Zamrażanie grzybów – kolejne etapy

Pierwszym etapem, jaki należy poczynić w procesie mrożenia grzybów, jest dokładne przebranie i oczyszczenie za pomocą ostrego noża. Następnie należy przetrzeć wszystkie produkty zwilżoną szmatką bądź umyć je pod bieżącą wodą i odstawić do kompletnego przeschnięcia. Wbrew powszechnej opinii na temat zakazu mycia grzybów przeznaczonych do mrożenia, proces ten nie wpływa w żaden sposób negatywnie na ich jakość, a pomaga w pełni oczyścić z niepożądanych fragmentów ziemi.

Po wysuszeniu grzybów, kroimy większe z nich na drobniejsze kawałki, natomiast te o niewielkich rozmiarach można pozostawić w oryginalnym rozmiarze. Konieczną czynnością, jaką należy dokonać, jest szczegółowe sprawdzenie czy nie są one robaczywe. Oceny tego można dokonać na podstawie drobnych dziurek widocznych w przekroju grzyba.

W procesie mrożenia należy szczególną uwagę zwrócić na gatunek posiadanych grzybów, ze względu na fakt, iż kurki oraz rydze wpierw trzeba przegotować przez około 5-10 minut, w celu pozbycia się niepożądanego gorzkiego smaku. W przeciwieństwie do wyżej wspomnianych produktów, grzyby takie jak prawdziwki, podgrzybki, kozaki czy maślaki wkładamy bezpośrednio do plastikowych pojemników. Przegotowane, ostudzone i osuszone kurki oraz rydze, analogicznie do pozostałych grzybów wkładamy w zamykane pojemniki i wkładamy do zamrażarki.

Praktyczne wskazówki

Jedną z najważniejszych praktycznych informacji, na jaką powinno się zwrócić uwagę w procesie mrożenia grzybów jest fakt, iż po dokonaniu rozmrożenia produktów nie powinno się ich ponownie zamrażać. W związku z tym warto porcjować je w opakowania w taki sposób, aby w jednym pojemniku znajdowała się jednorazowa porcja.

Cenną wskazówką dotyczącą samej czynności mrożenia jest fakt, iż grzyby posiadające szerokie blaszki są w szczególności narażone na gromadzenie się szronu. Aby temu zapobiec powinno wpierw je zblanszować bądź ususzyć, gdyż w przeciwnym wypadku mogą one zostać połamane.

Grzyby taki jak borowiki, koźlaki, podgrzybki, prawdziwki czy maślaki warto w zamrażarce najpierw umieścić ułożone w luźny sposób, przykładowo na piankowych tackach. Następnym krokiem powinno być przesypanie wszystkich produktów do plastikowych pojemników bądź torebek z folii, które powinno być ponownie umieszczone w zamrażarce.

Same grzyby poddane procesowi zamrożenia, nadają się do przechowywania zaledwie 6 miesięcy, dlatego warto sporządzić dokładną datę na opakowaniu, aby nie zagrozić swojemu zdrowiu i życiu.

Grzyby takie jak maślaki należy obrać ze skórki przed przystąpieniem do mrożenia, natomiast w procesie rozmrażania produktów, najlepszym rozwiązaniem nie jest ich pełne rozmrożenie w misce. Jeszcze pół-rozmrożone produkty należy bezpośrednio umieścić na patelni bądź w ciepłej wodzie, gdzie pod wpływem temperatury uwolnią wszystkie swoje aromaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj