Pianki montażowe same w sobie stanowią jedno z najbardziej popularnych, uniwersalnych i najczęściej używanych narzędzi w nowoczesnym budownictwie. Jednak niekiedy zdarza się, że fachowcy wykonując swoją pracę pozostawiają często zaschniętą piankę montażową na futrynach drzwi i framugach okien. Jednak nawet przy zaschniętej piance montażowej istnieją proste sposoby by skutecznie usunąć zbędne zabrudzenia wynikające ze stosowania pianki montażowej.

Czym są pianki montażowe?

Zgodnie z definicją pianki montażowe to nic innego jak profesjonalne pianki używane w budownictwie – a konkretnie – w pracach wykończeniowych podczas budowy lub remontu domu lub mieszkania. Najczęściej pianki montażowe wykonywane są do następujących czynności budowlanych:

  • montowania pierwszych lub nowych okien, drzwi, bram czy też rolet w wybranym domu;
  • niwelowania pęknięć oraz szczelin pomiędzy materiałami budowlanymi czy też elementami wystroju wnętrz;
  • cieplnej izolacji takich elementów jak dach, instalacja wodna, elektryczna czy też centralne ogrzewanie przed dostawaniem się do wnętrza takich instalacji powietrza lub wydostawaniem się substancji trujących jak dwutlenek węgla;
  • wypełniania dziur oraz innych uchybień w rurach czy też innych elementach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania domu.

Warto jednak zaznaczyć, że często osoby odpowiedzialne za odpowiednie zastosowanie pianki montażowej pozostawiają nadmierną ilość na izolowanych elementach wystroju wnętrz. Wówczas całe wnętrze nie wygląda estetycznie co z kolei sprawia, że konieczne jest usunięcie nadmiaru pianki montażowej. Dobrze jest zatem zdawać sobie sprawę jakie są efektywne metody usuwania pianki montażowej zarówno tej suchej jak i zaschniętej.

Czy mechanicznie czyszczenie jest efektywne?

Pierwszym sposobem na usunięcie nadmiaru pianki montażowej jest użycie specjalnego noża tapicerskiego czy też swoistego zdrapywania nadmiaru pianki montażowej przy użyciu np. papieru ściernego. To rozwiązanie jest jednak rzadko zalecane i po prostu nieopłacalne ze względu na brak możliwości całkowitego usunięcia zabrudzenia co dodatkowo skutkuje ubrudzeniem lub uszkodzeniem ściany czy też innego elementu. Dodatkowo przy używaniu papieru ściernego istnieje zagrożenie, że wraz z usuwaniem nadmiaru pianki montażowej usuwana jest okleina czy też inna powłoka zabezpieczająca na przykład okna.

W takim wypadku usuwanie ręczne jest polecane tylko i wyłącznie by usunąć największe i najbardziej widoczne zabrudzenia. Można jest odciąć na przykład nożykiem tapicerskim a nadmiar wyrzucić. Pozostałą część, której usunięcie tą metodą groziłoby uszkodzeniem całego elementu budowlanego można usunąć za pomocą innych metod.

W jaki sposób usunąć świeżą piankę montażową?

By nie korzystać z metody ręcznego usuwania nadmiaru pianki montażowej i jednocześnie usunąć świeżą tj. jeszcze nie zaschniętą piankę montażową wystarczy użyć jednego z wielu dostępnych na rynku preparatów. Tego typu preparatu zwykle bazują na acetonie wraz z innymi rozpuszczalnikami, które skutecznie usuwają świeżą piankę montażową. Ich użycie nie grozi usunięciem specjalnych powłok czy też nie wpłynie na działanie oraz wygląd wybranego elementu wnętrz.

Jednak takie rozwiązanie nie będzie nadawało się w przypadku twardych i starych zabrudzeń związanych z nadmiarem pianki montażowej. Tego typu preparaty najlepiej sprawdzają się zaraz po montażu okien, drzwi, grzejników czy też po izolacji cieplnej wybranych systemów w gospodarstwie domowym. Z racji tego, że takie preparaty rozpuszczają jedynie jeszcze niezaschniętą pianę warto skorzystać ze specjalnie dedykowanej metody do usuwania starej pianki montażowej.

Jak usunąć zaschniętą piankę montażową?

W przypadku gdy domowe sposoby na usuwanie starej i twardej pianki montażowej nie sprawdzają się a metody mechaniczne przy użyciu nożyka lub papieru ściernego nie sprawdzają się dobrze jest użyć bardzo silnych preparatów do usuwania pianki poliuretanowej. Tego typu rozpuszczalniki mają postać pasty bądź specjalnych płynów, które z łatwością mogą rozpuszczać nawet najbardziej stwardniałą piankę. Wystarczy wlać preparat do pistoletu bądź na ścierkę i delikatnie nanieść na miejsce gdzie występują zabrudzenia pianką montażową.

Taki preparat ma to do siebie, iż skutecznie usuwa nawet najbardziej twardą piankę montażową. Jednocześnie nie uszkadza on elementów wnętrz jak okna, framugi drzwi czy też grzejniki ze względu na swój unikalny skład. Taki preparat jest też bezpieczny dla wzroku oraz zdrowia pod warunkiem używania zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. W przypadku twardej i starej pianki montażowej taki sposób może okazać się najbardziej efektywny. Nie niszczy on powłoki ochronnej czy też nie uszkadza samego elementu przez co wszelkie szczeliny oraz innego rodzaju uchybienia budowlane są szybki niwelowane.

Tego typu metoda jest najbardziej skuteczna przy najtwardszych zabrudzeniach pianką montażową. Tą metodę można również połączyć z ręcznym usuwaniem nadmiaru pianki za pomocą papieru ściernego lub nożyka. Pamiętać jednak należy aby usunąć najbardziej widoczną część nadmiaru pianki a resztę usunąć za pomocą dedykowanego preparatu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj