Odnawialne źródła energii cieszą się ogromną popularnością, nic więc dziwnego, że mieszkańcy bloków również są nimi zainteresowani. W dzisiejszym artykule poruszymy więc temat instalacji paneli fotowoltaicznych na balkonie. Czy to rozwiązanie jest możliwe? Czytajcie dalej!

Czy można zainstalować fotowoltaikę na balkonie?

Dla mieszkańców bloków mamy dobrą wiadomość. Nie są oni pozbawieni możliwości korzystania z paneli fotowoltaicznych. Tak naprawdę, od strony technicznej i prawnej, instalacja ta nie różni się od tej montowanej na dachach budynków bądź gruncie. Składa się ona z właściwych modułów fotowoltaicznych oraz falownika. Fotowoltaikę na balkonie pomoże zainstalować firma SilesiaSolar.pl, która poszczycić się może wieloma realizacjami paneli fotowoltaicznych. Co istotne korzystając z pomocy profesjonalistów, można mieć pewność, że przeprowadzą oni cały proces szybko i sprawnie.

Jak zainstalować fotowoltaikę na balkonie?

Po podjęciu decyzji o montażu fotowoltaiki na balkonie należy podjąć wymagane kroki formalne. W pierwszej kolejności niezbędny jest kontakt ze spółdzielnią. Dowiedzieć się należy, czy w zamieszkiwanym budynku są zainstalowane już jakieś panele fotowoltaiczne lub, czy zarządca ma tego typu inwestycje w planach. Kolejną kwestią jest ustalenie, czy spółdzielnia mieszkaniowa wyraża zgodę na wykorzystanie zewnętrznej strony balkonu do zamontowania fotowoltaiki. Jeśli jest to możliwe, wówczas do zarządu należy złożyć odpowiedni wniosek o montaż paneli fotowoltaicznych do użytku indywidualnego. Powinien on zawierać następujące elementy:

  • miejsce instalacji, czyli zamieszkania,
  • projekt instalacji fotowoltaicznej,
  • możliwy oraz przewidywany wpływ na infrastrukturę bloku,
  • zaznaczenie przeznaczenia instalacji fotowoltaicznej.

Jakie panele fotowoltaiczne na balkon wybrać?

Nie da się ukryć, że w bloku, na balkonie nie dysponujemy taką ilością miejsca, jak mieszkańcy domów jednorodzinnych. Z tego powodu ta instalacja fotowoltaiczna będzie składała się z mniejszej liczby elementów, maksymalnie kilku paneli. Najczęściej z jednego bądź dwóch. Oczywiście, jest to w pełni uzależnione od wielkości samego balkonu. Montaż fotowoltaiki na tak małej przestrzeni wymusza więc niejako wybór komponentów najwyższej jakości, które są gwarantem maksymalnej sprawności. Dobór odpowiednich paneli pozwoli na wyprodukowanie stosunkowo dużo prądu nawet w przypadku mniejszego nasłonecznienia.

Jakie są korzyści z fotowoltaiki na balkonie?

Instalacja fotowoltaiki w bloku jest na pewno bardziej przystępna cenowo, niż w domu jednorodzinnym. I pomimo że jej moc również będzie niższa, na pewno wygeneruje pewne oszczędności widoczne na rachunkach za prąd. Nie można również zapominać o wykorzystywaniu zielonej energii, która nie ma złego wpływu na środowisko.

Jak widać, mieszkanie w bloku nie pozbawia możliwości korzystania z odnawialnych źródeł energii. Wystarczy złożyć właściwy wniosek do zarządu spółdzielni, a po otrzymaniu pozytywnej decyzji zwrócić się do specjalistów, którzy fachowo i sprawnie zamontują panele fotowoltaiczne na balkonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj