Żaluzje to jedne z najczęściej wybieranych osłon okiennych do domów, biur i obiektów użyteczności publicznej, które spełniają kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim chronią przed promieniami słonecznymi i wzrokiem wścibskich przechodniów, a także są świetną dekoracją, która potrafi zmienić oblicze pomieszczenia. Do wyboru są żaluzje drewniane i aluminiowe, a zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety. Kiedy warto wybrać żaluzje drewniane, a w jakim wypadku lepszym wyborem będą te wykonane z aluminium?
Spis treści
Żaluzje drewniane i aluminiowe – czym się od siebie różnią?
Żaluzje aluminiowe i drewniane różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Pierwsze z nich są lżejsze i doskonale pasują do minimalistycznych wnętrz. Drewniane żaluzje są masywniejsze, co nie oznacza, że mniej funkcjonalne – podpowiada Marcin Walewski – producent żaluzji z Łodzi. W obu przypadkach tak samo należy dbać o nie i mają one zastosowane podobne mechanizmy, które ułatwiają ich obsługę. Zarówno jedne, jak i drugie idealnie się sprawdzą jako ochrona przed promieniami słonecznymi, a także są estetyczne wizualnie. Można je zamontować w mieszkaniu, biurze czy sklepie, a na pewno będą znakomitą ozdobą, a przy okazji ochroną.
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się żaluzje drewniane?
Żaluzje drewniane można znaleźć w ciekawych opcjach kolorystycznych, a ich wygląd świetnie współgra z klasycznymi wnętrzami. Również tego typu żaluzje sprawdzą się w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym, retro lub boho. Można je zamontować praktycznie w każdym miejscu, choć najlepiej będą się prezentować w sypialni, gabinecie i kuchni. Jest to też bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o nowoczesne biura i lokale usługowe. Takie żaluzje tworzą niesamowity klimat i pozwalają zachować prywatność.
Zalety i wady żaluzji drewnianych
Żaluzje drewniane wyglądają niezwykle elegancko, są wykonane z naturalnego drewna, a więc są ekologiczne i przyjazne naturze. Pasują do różnego rodzaju wnętrz. Należy jednak pamiętać, że nie powinny być zamontowane w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgoć. Warto też mieć na uwadze, że o żaluzje trzeba dbać, a do drewna należy wybierać środki delikatne, które nie uszkodzą tego materiału. Drewniane żaluzje są nieco cięższe od aluminiowych, a więc mechanizm działania jest też bardziej obciążony, co może wpłynąć na ich żywotność. Dlatego warto wybrać takie żaluzje, które nie tylko będą pasować do okna i wnętrza, ale też będą odpowiednio zaimpregnowane i wykonane.
W jakich pomieszczeniach sprawdzą się żaluzje aluminiowe?
Żaluzje aluminiowe są chętnie wybierane do nowoczesnych aranżacji. Można je znaleźć w biurowcach, w salach konferencyjnych, lokalach usługowych i sklepach. Także w domu znakomicie się prezentują i doskonale współgrają ze stylem industrialnym, eklektycznym i minimalistycznym. Ten rodzaj żaluzji doskonale pasuje do pomieszczeń, w których unosi się kurz lub jest dość brudno. Dlaczego? Ponieważ żaluzje aluminiowe są łatwe do utrzymania w czystości. Występują one w ciekawych wersjach kolorystycznych i można je dopasować praktycznie do każdego stylu. Świetnie się sprawdzą w salonie, kuchni, łazience i gabinecie.
Zalety i wady żaluzji aluminiowych
Żaluzje aluminiowe można szybko wyczyścić i nie ma konieczności stosowania specjalnych środków. Wystarczy odkurzacz lub wilgotna szmatka. Są one lekkie i świetnie się prezentują we wszystkich wnętrzach. Dużym plusem jest fakt, że są to modele kompatkowe. Zmieszczą się nawet przy oknach, które są umieszczone blisko sufitu lub rogu ściany. Jeśli chodzi o wady, to warto pamiętać, że mogą się one szybko nagrzewać, a więc w okresie letnim mogą być gorące. Wielu osobom mogą kojarzyć się z minioną epoką, choć oczywiście nowoczesne modele są nie tylko funkcjonalne, ale też eleganckie i stylowe.
Żaluzje są nieodłącznym elementem wystroju wnętrz, a to dlatego, że chronią przed promieniami słonecznymi, ale też dodają uroku. Zarówno drewniane, jak i aluminiowe wyglądają świetnie i pasują do różnych aranżacji. Jedne i drugie spełnią swoje zadanie, a wybór warto przemyśleć, a w razie potrzeby przedyskutować z najbliższymi lub pracownikami sklepu, którzy znają się na swoim fachu.