Zaleca się, aby pościel zmieniać raz na dwa tygodnie. Za minimum uchodzi wykonywanie tej czynności przynajmniej raz w miesiącu. Osoby, które śpią ze zwierzętami, po czyste poszewki i prześcieradła powinny sięgać raz w tygodniu. Tekstylia sypialniane wymagają częstego prania, dlatego warto postawić na produkty wysokiej jakości, które długo będą cieszyć oko swoim nienagannym wyglądem. Czy istnieje wytrzymała pościel, która zachowuje kolory i gdzie taką znaleźć?
Regularne pranie pościeli stanowi konieczność ze względów higienicznych. Na poszewkach i prześcieradle gromadzą się resztki martwego naskórka, łój oraz mikroorganizmy ze skóry. Te ostatnie w miarę upływu czasu namnażają się, przez co mogą wpływać niekorzystnie na stan cery. Ponadto martwy naskórek stwarza optymalne warunki dla rozwoju roztoczy. Odchody tych niewielkich pajęczaków obfitują w alergizujące białka, które wywołują objawy uczulenia. Częste pranie pościeli pozwala wyeliminować z niej zanieczyszczenia fizyczne, chemiczne i biologiczne.
Spis treści
Jak pranie wpływa na pościel?
Obroty wirówki, kontakt z wodą i detergentami – wszystko to przyczynia się do pogorszenia stanu materiału, z którego uszyto tekstylia domowe. Tracą one pigment i blakną, dlatego w pewnym momencie pościel nie wygląda zbyt estetycznie i wymaga wymiany na nową. Jej zakup generuje dodatkowe koszty. Warto podkreślić, że niektóre materiały podczas prania mechacą się, kurczą lub rozciągają, co także skraca czas ich eksploatacji.
Czy istnieje wytrzymała pościel?
Pościel z mikrofibry uchodzi za niezwykle wytrzymałą. Składa się z włókien syntetycznych, które wykazują wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Do ich produkcji wykorzystano nowoczesne technologie, które tworzą specjalne mikrokanaliki. Pozwalają one oddychać skórze i zapewniają prawidłową termoregulację. Wytrzymała pościel z mikrofibry, wbrew obiegowej opinii, nie prowadzi do nadmiernego pocenia się.
Kolorowa pościel z mikrofibry – dlaczego nie blaknie?
Wyżej wspomniane poszewki na poduszki i kołdrę posiadają wiele zalet. Osoby, które poszukują pościeli z nadrukiem 3D lub w żywych kolorach, powinny zwrócić uwagę na tekstylia domowe z mikrofibry. Materiał, z którego zostały uszyte, wykazuje dużą podatność na barwienie. Łatwo chłonie pigment, a jednocześnie nie uwalnia go podczas prania. Z tego powodu kolorowa pościel z mikrofibry, nawet po kilku latach używania, wygląda jak nowa. Nie blaknie, nie ściera się i nie mechaci.
Hipoalergiczna pościel z mikrofibry – co warto niej wiedzieć?
Mikrofibra to materiał, z którego szyje się pościel dla alergików, ponieważ na włóknach syntetycznych nie namnażają się roztocza, bakterie i pleśnie. Oznacza to, że tekstylia domowe łatwiej można utrzymać w czystości mikrobiologicznej. Nie trzeba ich prać w wysokich temperaturach, a wręcz nie wolno tego robić, bo mikrofibra ulega w nich uszkodzeniu. Nie służą jej substancje zmiękczające, które występują w płynach do płukania. Hipoalergiczna pościel z mikrofibry stosunkowo szybko schnie i nie wymaga prasowania, co pozwala zaoszczędzić czas. Sprawdzi się, niezależnie od pory roku, nawet latem pozwala na swobodny przepływ powietrza i odprowadzanie wilgoci ze skóry. Największą popularnością cieszy się pościel 160×200, która stanowi wyposażenie łóżka dla dwojga.