Jeszcze kilka lat temu zdecydowanie większą popularnością cieszyły się rolety wewnętrzne – wykonywane z różnych materiałów, dostępne w rozmaitej stylistyce i kolorach. Obecnie jednak coraz większe zainteresowanie wzbudzają rolety zewnętrzne, które są cenione ze względu na swoją solidność oraz wszechstronność. Dodatkowo producenci rolet cały czas wdrażają nowe rozwiązania i udogodnienia wpływające na tę funkcjonalność. Sprawdźmy zatem, ile kosztują rolety zewnętrzne, jak je wybrać i na jakie rozwiązania warto postawić.

Współczesne rolety zewnętrzne dają wysoki komfort użytkowania oraz funkcjonalność. Występują w kilku wariantach, których charakterystykę znajdziesz poniżej.

Rolety zewnętrzne – rodzaje

Dostępne na rynku rolety zewnętrzne można podzielić na trzy popularne warianty.

  • Rolety zewnętrzne nadstawne

Inaczej są nazywane roletami zewnętrznymi naokiennymi lub nakładanymi. Wszystko dlatego, że skrzynia rolety jest nakładana na ramę okna, a następnie montowana we wnęce okienną, którą należy odpowiednio powiększyć. Oznacza to, że zewnętrzne rolety nadstawne wymagają uwzględnienia jeszcze na etapie projektowania budynku, gdyż późniejsze prace wymagałyby wymiany całej stolarki okiennej. Takie rolety funkcjonują jako rolety zewnętrzne elektryczne, które mogą zostać podłączone pod system inteligentnego domu.

  • Rolety zewnętrzne podtynkowe

Kolejną opcją są rolety podtynkowe, które montuje się przed oknem, na specjalnych prowadnicach przytwierdzonych do ramy. Wymagają one określonego sposobu montażu: powiększenia otworu okiennego, przygotowania nadproża w kształcie litery L lub zastosowania specjalnej maty z aurożelu między murem a skrzynką rolety. W tym przypadku także można zdecydować się na sterowanie ręczne lub na podtynkowe rolety elektryczne zewnętrzne.

  • Rolety zewnętrzne elewacyjne

To roleta okienna zewnętrzna, która jest również nazywana roletą natynkową albo adaptacyjną. W tym przypadku mamy do czynienia z najprostszym montażem, w którym skrzynkę i pokrywę rewizyjną umieszcza się na ścianie lub we wnęce okiennej. Rozwiązania nie trzeba uwzględniać na etapie projektu, gdyż nie wymaga ono ingerencji w głąb elewacji budynku, dlatego chętnie wybierane jest w istniejących budynkach.

Jakie korzyści daje roleta zewnętrzna?

Istnieje kilka powodów, dla których ludzie decydują się na elektryczne rolety zewnętrzne. Do ich głównych zalet zaliczają się:

  • zaciemnienie – tego typu rolety pozwalają na całkowite odizolowanie wnętrza od promieni słonecznych,
  • komfort termiczny we wnętrzu – ograniczenie docierających promieni słonecznych pozwala także zapobiec nagrzewaniu się pomieszczeń latem; z kolei w sezonie grzewczym za ich pomocą można zapobiec stratom części ciepła,
  • ochrona akustyczna – rolety pozwalają obniżyć hałas z zewnątrz,
  • rozwiązanie antywłamaniowe – zewnętrzne rolety elektryczne stanowią trudną do pokonania barierę przed próbami włamania; na rynku dostępne są także specjalne modele wyposażone w funkcje zwiększające bezpieczeństwo rolety.

Jak widać, montaż rolet zewnętrznych niesie z sobą wiele różnorodnych korzyści.

Jakie cechy powinna mieć roleta zewnętrzna?

Wiemy już, że rolety zewnętrze występują w kilku wariantach, natomiast nie powinno być to jedyne kryterium ich wyboru. Warto zwrócić uwagę choćby na sposób sterowania. Każda roleta zewnętrzna: elewacyjna, podtynkowa czy naokienna może być sterowana manualnie – za pomocą linki lub taśmy albo elektrycznie – automatycznie. Możliwe jest także zdalne sterowanie, dzięki któremu roleta staje się elementem inteligentnych systemów zarządzania domem.

Sprawdź także jakość wykonania oraz materiał. Największą trwałością cechują się modele stalowe, jednak godne rozważenia są również modele aluminiowe. Warto zweryfikować, jaki materiał izolacyjny został użyty, jaka jest grubość profili, prowadnic i wieszaków. Oczywiście, poszczególne rozwiązania przekładają się na cenę rolet, jednak pamiętaj, że za jakość warto dopłacić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj