Okleina meblowa pozwala szybko i stosunkowo niedrogo odnowić nadgryzione zębem czasu meble, czy też dostosować ich wygląd zewnętrzny do własnych preferencji. Nie ulega wątpliwości, że zdecydowanie największą popularnością rynkową, cieszą się okleiny imitujące drewno. Można wśród nich spotkać jednak dwa rodzaje znacznie różniących się od siebie produktów – fornir drewniany i laminat drewnopodobny. Który materiał jest lepszy – fornir czy okleina drewnopodobna? Sprawdź podobieństwa i różnice między nimi, by dokonać właściwego wyboru.

Fornir a okleina drewnopodobna – czym różnią się od siebie?

Okleina drewnopodobna to produkt syntetyczny, a dokładniej – laminat pokryty wzorem, który przypomina wizualnie drewno, jednak w praktyce, nie ma z nim wiele wspólnego. Inaczej ma się sprawa z fornirem, bowiem jest to okleina meblowa wykonana z bardzo cienkich, odpowiednio połączonych ze sobą płatów naturalnego drewna, wyciętych wcześniej z pnia drzewa wybranego gatunku. Na rynku można spotkać się z meblami i płytami do ich produkcji pokrytymi zarówno wspomnianą okleiną drewnopodobną, nazywaną też laminatem laminatem, jak i fornirem. Nie powinna więc zatem dziwić duża różnica w cenach poszczególnych materiałów – laminat drewnopodobny jest znacznie tańszy, niż fornir. Okleina natomiast, jest dużo łatwiejsza w montażu i można z nim sobie poradzić bez specjalistycznego sprzętu, czy też pomocy fachowca.

Fornir naturalny i modyfikowany

Warto dodać, że fornir występuje w dwóch postaciach, które również różnią ich ceny. Zdecydowanie droższy jest fornir naturalny, powstały z połączenia płatów drewna w kolejności, w jakiej były wycięte. Taki fornir zachowuje niepowtarzalny rysunek słojów i wyjątkowo dziewiczy wydźwięk, nie brakuje w nim nawet miejsca na występujące w naturze wady drewna. Fornir modyfikowany jest znacznie bardziej przewidywalnyponieważ taka okleina meblowa ma powtarzalną kolorystykę i wzory, które łatwo dopasować np. do różnych wymiarów i orientacji frontów szafek, do których budowy zostanie użyty. Jeśli szukasz wysokie jakości forniru, to California-trading oferuje sprzedaż forniru modyfikowanego oraz naturalnego.

Okleina meblowa w praktyce. Co sprawdza się lepiej – lite drewno, fornir czy laminat drewnopodobny?

Eksperci uważają, że lite drewno, choć piękne, nie sprawdza się w praktyce i codziennym użytkowaniu mebli. Jest ciężkie, podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, a do tego wszystkiego, wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Lekkie i niedrogie płyty pokryte imitującym drewno laminatem, czyli okleiną meblową, mogą stanowić dobrą alternatywę dla drewna. Największą trwałością i odpornością, mogą pochwalić się jednak forniry, szczególnie te wykonane z drewna egzotycznego. Są to też najbardziej naturalne ze wszystkich wymienionych w tekście materiałów, ale zarazem – najdroższe.

Reasumując, na rynku możesz spotkać się z meblami wykonanymi z płyt pokrytych imitującym drewno laminatem (znanym także jako okleina drewnopodobna) oraz fornirem, czyli materiałem pochodzenia naturalnego. Laminat to dobre rozwiązanie dla Ciebie, jeśli szukasz materiału lekkiego, estetycznego, praktycznego i taniego. Fornir natomiast (niezależnie od wybranego jego rodzaju) przypadnie Ci do gustu, jeśli szukasz materiału naturalnego, oryginalnego, „ciepłego” i ponadprzeciętnie trwałego. Fornir naturalny czy okleina drewnopodobna? Wybór należy do Ciebie!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj