Przebodźcowanie to problem, który w obecnych czasach dotyczy wielu osób w każdym wieku, nie tylko dzieci. Nadmiar wrażeń zmysłowych prowadzący do rozdrażnienia, gorszego samopoczucia i kłopotów z koncentracją, wywoływany jest m.in. przez hałas. Gwar z ulicy, denerwujące odgłosy zza ściany, czy też inne drażliwe dźwięki zmniejszają komfort mieszkania i negatywnie odbijają się na osobach przebywających w głośnym otoczeniu. Jak zminimalizować hałas w swoim domu?
Spis treści
Negatywny wpływ hałasu na samopoczucie i zdrowie
Miejski, uliczny gwar generuje hałas na poziomie 80-90 dB, natomiast akceptowana głośność dźwięków, które przedostają się do mieszkania to maksimum 40 dB w dzień i 30 dB w nocy. Nie każde mieszkanie ma odpowiednią izolacyjność akustyczną. Człowiek, który długotrwale jest narażony na przebywanie w miejscu, w którym doskwiera hałas, może nie tylko mieć gorszy nastrój, ale też odczuć dyskomfort na swoim zdrowiu.
Wśród konsekwencji przebywania w przestrzeni zanieczyszczonej przez głośne dźwięki można wymienić zmęczenie, pogorszenie, a nawet utratę słuchu. Skutkiem nie tylko zbyt dużego hałasu, ale też drażniących odgłosów są m.in.
- Rozdrażnienie, problemy z koncentracją, apatia, agresja, pogorszenie pamięci,
- kłopoty ze snem,
- bóle głowy, ogólne osłabienie odporności,
- schorzenia układu pokarmowego – istnieje większe ryzyko wystąpienia wrzodów dwunastnicy i żołądka,
- zaburzenia hormonalne,
- dolegliwości układu krążenia – nadciśnienie tętnicze, zwężenie naczyń krwionośnych.
Na szczęście istnieją metody, które pozwalają ograniczyć hałas. Warto skorzystać z możliwości przeprowadzenia audytu akustycznego już przed zakupem mieszkania. Więcej na temat profesjonalnych pomiarów można dowiedzieć się tutaj: https://termocent.com/lublin/badanie-halasu/ Osoby, które mieszkają przy ruchliwej ulicy, również mogą wprowadzić udogodnienia, które wpłyną pozytywnie na ich komfort.
Wymiana okien i drzwi lub ich uszczelnienie
Jednym ze sposobów na to, by zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem, jest wymiana okien na trzyszybowe, które redukują głośność przedostających się do wnętrza dźwięków. Dodatkowa szyba tłumi odgłosy. Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej muszą być odpowiednio zamontowane. Przydatne może okazać się również założenie rolet zewnętrznych. Pracę fachowców również można skontrolować, dokonując pomiarów hałasu – https://termocent.com/gdansk/badanie-halasu/.
Kolejnym punktem są dobrze uszczelnione drzwi. Modele dźwiękoszczelne redukują hałasy nawet o 50 dB. Polecane są do mieszkań w blokach, by ograniczać napływ odgłosów z klatki schodowej. Poza wariantami zewnętrznymi można zamontować w pokojach wersje wewnętrzne, które szczególnie sprawdzają się w przypadku gabinetów, czy też miejsc, w których chce się odizolować wychodzące czy napływające odgłosy z innych części domu.
Wygłuszanie ścian i sufitu
Sufit podwieszany pozwala ograniczyć odgłosy dochodzące z góry. Tupanie, stukanie, rozmowy, czy przesuwanie mebli nie będą słyszane, jeśli zamontuje się dodatkową akustyczną warstwę składającą się z dźwiękochłonnych materiałów.
Do wyciszenia ścian można używać pianek akustycznych, kauczuku, wełny mineralnej, tapet wygłuszających, czy też paneli akustycznych. Tego typu materiały mogą zmniejszać przestrzeń, ale są skuteczne i minimalizują problem docierających do pomieszczeń dźwięków.
Dodatkowo warto zainwestować w elementy wyposażenia i dekoracje, które również pochłaniają dźwięki i nie wymagają dużych nakładów finansowych, a przy tym mają walory dekoracyjne jak np. zasłony, dywany, poduszki, maty łazienkowe, czy ustawione na parapetach kwiaty i ozdoby.
Szukając rozwiązania problemu, dobrze jest skorzystać z pomocy specjalistów, określić źródło dyskomfortu i zasięgnąć porady, co dokładnie zrobić, by poprawić komfort mieszkania. Firma TERMOCENT oferuje usługi jak pomiar hałasu, ale też badanie zanieczyszczenia powietrza, czy termowizja Warszawa oraz inne miejscowości w Polsce są obsługiwane przez profesjonalny zespół.