Filtrowanie gazu, czy to ziemnego, czy płynnego w fazie lotnej, jest niezbędne dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa wszelkich urządzeń podłączonych do instalacji wewnętrznej i tym samym zasilanych paliwem gazowym. Taką rolę pełnią filtry do gazu, które stanowią newralgiczny, obligatoryjny element każdej instalacji wewnętrznej. Jak działa taki filtr? Dlaczego się go stosuje i dlaczego nie należy z niego rezygnować? Jaki filtr wybrać? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Cel: ochrona delikatnych urządzeń i elementów armatury

Podstawowym zadaniem filtrów do gazu jest ochrona urządzeń podłączonych do instalacji, jak i delikatnej armatury gazowej. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim:

  • Kocioł grzewczy;
  • Przepływowy podgrzewacz wody;
  • Kuchenkę gazową;
  • Gazomierz (licznik gazu);
  • Reduktor;

Przedostanie się zanieczyszczeń do tych elementów może spowodować zakłócenie ich pracy, a nawet być przyczyną poważnej awarii, przed czym skutecznie zabezpiecza dobry i poprawnie zamontowany filtr gazu.

Czy filtr rzeczywiście jest konieczny?

Choć mogłoby się wydawać, że paliwo gazowe jest bardzo czyste, to niestety różnie z tym bywa. Zanieczyszczenia znajdują się i w gazie miejskim, i w płynnym, szczególnie pochodzącym z niepewnego źródła (wielu właścicieli przydomowych zbiorników na propan daje się skusić na zakup zanieczyszczonego gazu w okazyjnej cenie).

Po latach źródłem zanieczyszczeń może być także sama instalacja wewnętrzna, w której między innymi może wytrącać się rdza.

W celu uniknięcia ryzyka uszkodzenia elementów armatury gazowej, a szczególnie urządzeń zasilanych gazem, stosuje się filtry – to one w razie czego wychwycą drobne zanieczyszczenia, chroniąc właściciela instalacji przed wysokimi kosztami napraw.

Filtry do gazu należy regularnie czyścić i okresowo wymieniać!

Pamiętajmy, że filtry do gazu nie są wieczne. W zależności od tego, jakim gazem zasilamy instalację wewnętrzną i podłączone do niej urządzenia, filtry należy czyścić lub wręcz wymieniać średnio co 3-6 miesięcy.

Zaniedbanie tej czynności grozi np. spadkiem ciśnienia w instalacji, co z kolei może być przyczyną nieprawidłowej pracy kotła grzewczego, przepływowego podgrzewacza wody, kuchenki i innych odbiorników gazu.

Warto postawić na filtry wysokiej jakości

Zwykle jest tak, że filtry – podobnie jak pozostałą armaturę – kupuje wykonawca instalacji. Jeśli natomiast obowiązek ten spoczywa na barkach inwestora, to radzimy nie oszczędzać na jakości filtrów. Nie są to kosztowne elementy, stąd naprawdę warto postawić na markową armaturę, znanych producentów, którzy gwarantują odpowiednią jakość wykonania.

Awaria filtra, na przykład nieszczelność, to spory kłopot, który będzie wymagać wezwania fachowca i narazi właściciela instalacji na zupełnie niepotrzebne koszty.

Jaki filtr gazu kupić?

W typowych instalacjach domowych najczęściej stosuje się filtry skośne, które są wykonane z mosiądzu i wyposażone we wkład filtracyjny ze stali nierdzewnej.

Markowe filtry skośne charakteryzują się dobrą jakością wykonania, prostym i szybkim montażem w dowolnej pozycji oraz atrakcyjną ceną, dlatego jest to optymalny wybór do większości instalacji.

Gdzie można kupić markowe filtry do gazu?

Chcąc wykonać instalację gazową zgodnie ze sztuką i mieć pewność, że zastosowane w niej filtry rzeczywiście spełniają swoją rolę, warto zainwestować w markową armaturę. Taką znajdziesz w stałej ofercie sklepu internetowego firmy SORBEX.

W sklepie wygodnie, bez wychodzenia z domu, kupisz filtry w różnych wariantach rozmiarów, w tym najpopularniejsze jednocalowe przeznaczone do wychwytywania zanieczyszczeń mechanicznych o wielkości do 0,2 mm. Na indywidualne zamówienie są również dostępne filtry w wersji kątowej.

SORBEX oferuje filtry spełniające polskie i europejskie normy, które można stosować i w instalacjach domowych, i profesjonalnych. Zakupy możesz zrobić online na stronie sorbex.pl/sklep/, mając gwarancję szybkiej wysyłki pod wskazany adres.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj