Pomimo coraz większej popularności Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), ogrzewania gazem i innymi sposobami, w wielu domach dalej jedynym rozwiązaniem są paliwa kopalne i palenie w tradycyjnych piecach. Na szczęście na rynku jest dostępnych wiele możliwości, które są zdecydowanie mniej szkodliwe niż tradycyjne „kopciuchy”. Są to miedzy innymi ekogroszek czy pellet. Co warto o nich wiedzieć?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest ekogroszek
  • jakim paliwem warto ogrzewać dom
  • gdzie możemy kupić ekogroszek workowany, pellet i inne surowce

Tradycyjny węgiel kamienny, węgiel brunatny lub koks są nie tylko nieekologiczne, ale także coraz droższe i mało efektywne. Dlatego jeżeli jesteśmy skazani na palenie w piecu, warto zainteresować się bardziej optymalnymi paliwami, takimi jak ekogroszek workowany lub pellet. Poniżej garść najważniejszych informacji na ten temat.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek jest paliwem stałym pozyskiwanym z węgla kamiennego, wykorzystywanym w kotłach nowej generacji. W porównaniu ze zwykłym węglem kamiennym cechuje się lepszymi, powtarzalnymi parametrami. Jest to między innymi regularna, mniejsza granulacja, doskonale nadająca się do pieców z zasobnikami i systemem podającym. Inne parametry to wysoka kaloryczność i niski stopień spiekalności co sprawia, że spalanie jest bardziej efektywne. Z kolei niska zawartość popiołu, siarki i wilgoci sprawia, że ekogroszek emituje minimalną ilość pyłów.

Prawidłowo wyprodukowany i wykorzystywany ekogroszek gwarantuje minimalną emisję zanieczyszczeń. Szczególnie istotne jest jego prawidłowe spalanie, w nowoczesnych kotłach niskoemisyjnych nowej generacji z zasobnikiem i podajnikiem ślimakowym. Są one przyjazne środowisku, niemalże bezobsługowe, a do tego zapewniające bardzo niski koszt ogrzewania przy znikomej emisji pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery.

Węgiel kamienny, węgiel brunatny, ekogroszek workowany, pellet – na co się zdecydować?

Na rynku mamy duży wybór paliw stałych, zarówno tych ekologicznych, jak i tych mniej przyjaznych środowisku. Mają one różne parametry i zastosowania. Węgiel kamienny to czystsza, bardziej kaloryczna odmiana węgla, mająca większą wartość opałową. Jest on wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej, ponieważ jest efektywny w procesie spalania. Jego niższa wilgotność pozwala na osiągnięcie wyższych temperatur i łatwiejsze spalanie. Z kolei węgiel brunatny to brązowy i kruchy węgiel, łatwo pochłaniający  wodę. Jest wykorzystywany do produkcji ciepła w lokalnych systemach grzewczych. Ekogroszek workowany to węgiel brunatny, który jest szeroko wykorzystywany ze względu na swoją dostępność i stosunkowo niższą cenę w porównaniu do węgla kamiennego. Łatwy do przechowywania i transportu, mający niską zawartość popiołu, świetnie nadaje się do nowoczesnych kotłów, szczególnie w piecach automatycznych, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla wielu gospodarstw domowych. Pellet to z kolei rodzaj paliwa odnawialnego, produkowanego z odpadów drzewnych, takich jak trociny i wióry. Ma wysoką wydajność spalania i charakteryzuje się niską emisją zanieczyszczeń. Pellety są używane w specjalnych piecach pelletowych, które są wysoce efektywne i łatwe w obsłudze.

Do niedawna bardzo popularnym i tanim paliwem stałym był miał węglowy. Jest to bardzo drobny węgiel kamienny, wykorzystywany w kuchniach węglowych, piecach konwencjonalnych, kotłach zasypowych oraz kotłach zgazowujących. Jest tani i łatwo dostępny, ale posiada słabsze parametry grzewcze od grubszych rodzajów węgla, tworzących podczas spalania znacznie mniej popiołu. Od 1 lipca 2020 roku obowiązuje na terenie Polski zakaz sprzedaży miału węglowego prywatnym użytkownikom, a także firmom, które chciały spalać go w kotłach o mocy mniejszej niż 1 MW. W praktyce z miału węglowego mogą korzystać obecnie tylko wielkie przedsiębiorstwa.

Gdzie kupić węgiel pakowany lub dobry ekogroszek workowany?

Jak już wspomnieliśmy, ekogroszek to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych przydomowych kotłów. jego wartość opałowa jest wysoka, zawartość siarki i popiołu niska, a do tego doskonale nadaje się do kotłów z podajnikiem. Kluczowe przy zachowaniu jego wysokiej wartości opałowej jest prawidłowe przechowywanie i spalanie. Dlatego warto postawić na dostawców ekogroszku, którzy gwarantują jego prawidłowe parametry, od samej dostawy, poprzez proces obróbki, konfekcjonowania i wysyłki pod nasz dom (np. korzystając z oferty na  https://grzejemnieto.pl/produkt/ekogroszek-j-30/).

Utrzymanie wysokich standardów jakościowych ma wpływ na cenę ekogroszku, dlatego nie warto korzystać z najtańszych, wątpliwej jakości rozwiązań i postawić na solidność.

Ekogroszek najlepiej kupować wiosną oraz latem, kiedy zapotrzebowanie na opał jest mniejsze, a warunki przechowywania bardziej korzystne. Przekłada się to również na jego cenę. Nie warto przesadnie oszczędzać na paliwach stałych. Warto postawić na jakość, ponieważ wyższa wartość opałowa przekłada się na mniejsze zużycie, a produkty bardziej przyjazne środowisku wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Dlatego przy wyborze dostawcy nie kierujmy się ceną, tylko jakością i solidnością dostawcy, szczególnie gdy sporo zainwestowaliśmy w nowoczesny piec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj