Jakie elektronarzędzia wybrać do domu?

Elektronarzędzia, dostępne obecnie na rynku, można podzielić na dwie podstawowe grupy: zasilane przewodowo oraz akumulatorowe. Wśród tych ostatnich specjaliści wyróżniają z kolei kilka podtypów, opierając się głównie na kryterium technologii, wykorzystanej do stworzenia ich ogniw. Każdy z rodzajów sprzętu cechuje się innymi walorami użytkowymi. Wobec tak dużej różnorodności podjęcie decyzji zakupowej nie jest łatwe.

Narzędzia akumulatorowe czy zasilane z sieci — co wybrać?

Pierwszą kwestią, jaką powinniśmy rozstrzygnąć, jest wybór pomiędzy sprzętem zasilanym z sieci a akumulatorowym. Podejmując tę decyzję, musimy uwzględnić przede wszystkim dwa czynniki:

  • miejsce, w którym będziemy używać elektronarzędzi;
  • charakter prowadzonych robót.

Przykładowo: jeżeli często wykonujemy prace w lokalizacjach, w których ograniczony jest dostęp do źródeł zasilania sieciowego, naturalnym wyborem będą elektronarzędzia akumulatorowe. Szeroką ich gamę znajdziemy na przykład na stronie AKU Tools – narzędzia akumulatorowe, prowadzonej przez renomowanego dostawcę tego typu sprzętu. Z kolei zasilanie sieciowe lepiej sprawdzi się tam, gdzie intensywność prac wymusza stosowanie urządzeń o dużej mocy. W tym wypadku jednak musimy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: czy zawsze w pobliżu miejsca, w którym używać będziemy elektronarzędzi, znajdzie się źródło prądu, do którego będziemy mogli je podłączyć? Jeżeli nie – nasz wybór ponownie powinien paść na sprzęt zasilany z ogniw.

Jakie elektronarzędzia wybrać do pracy w trudnych warunkach?

Narzędzia akumulatorowe świetnie sprawdzają się też w trudnych warunkach. Specjaliści zalecają na przykład, by używać ich tam, gdzie istnieje możliwość zawilgocenia sprzętu. Jeżeli do niego dojdzie, ryzyko porażenia użytkownika prądem przez urządzenie zasilane z ogniw jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku analogicznej aparatury, czerpiącej energię z sieci. Narzędzia akumulatorowe świetnie zdają również egzamin w ograniczonej przestrzeni, i to z dwóch powodów:

  • brak kabli zapewnia dużą swobodę ruchu;
  • nie istnieje ryzyko potknięcia się o przewody.

Jeżeli natomiast warunki prowadzenia robót można uznać za stosunkowo dobre, a prace wymagać będą dłuższego używania sprzętu, lepszym wyborem mogą być urządzenia zasilane sieciowo.

Zasilanie akumulatorowe i sieciowe a sposób korzystania z elektronarzędzi

Czynnikiem, który koniecznie powinien być uwzględniony w procesie wyboru typu zasilania, jest specyfika sposobu użytkowania danego elektronarzędzia. Przykładowo w przypadku sprzętu, wykonującego pracę w krótkich cyklach (wiertarek, wkrętarek, lekkich młotów udarowych) lepiej sprawdza się zasilanie akumulatorowe. Znacznie większe zapotrzebowanie na moc mają natomiast szlifierki kątowe, młoty udarowo-obrotowe oraz pilarki tarczowe – w ich przypadku lepiej sprawdzi się zasilanie sieciowe. Będzie też ono świetnym wyborem przy urządzeniach stacjonarnych.

Najlepsze elektronarzędzia i zestawy narzędzi akumulatorowych w AKU Tools

Jaki typ akumulatora do elektronarzędzi wybrać?

Jeżeli nasz wybór padnie na elektronarzędzia akumulatorowe, musimy jeszcze zdecydować się na konkretny typ ich zasilania. Na rynku dostępne są obecnie urządzenia z akumulatorami:

  • niklowo-kadmowymi (Ni-Cd);
  • litowo-jonowymi (Li-Ion);
  • niklowo-metalowo-wodorkowymi (Ni-MH).

Oczywiście każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Poniżej pokrótce je omówimy.

Akumulatory Ni-Cd – czy warto się na nie zdecydować?

Akumulatory niklowo-kadmowe wymagają wstępnego formowania (terminem tym określa się kilkukrotne naładowanie i rozładowanie, pozwalające na osiągnięcie pełnej pojemności ogniw). Uciążliwość ta jest rekompensowana przez ich wysoką wydajność oraz trwałość (około 1000 cykli ładowania) oraz stosunkowo niską cenę. Zaletą akumulatorów niklowo-kadmowych jest też odporność na wstrząsy i drgania, predysponująca je do zastosowania w charakterze zasilania elektronarzędzi. W praktyce jednak ogniwa te są obecnie coraz rzadziej spotykane. Powodem są m.in. kwestie, związane z ochroną środowiska.

Komu można polecić elektronarzędzia z akumulatorem Ni-MH?

Ten typ akumulatora charakteryzuje się większą pojemnością i mniejszym efektem pamięci (choć również wymaga formowania). Ponadto baterie te mają stosunkowo długi okres samorozładowania, co czyni je znakomitym wyborem dla osób, które korzystają z elektronarzędzi jedynie okazjonalnie (np. dla majsterkowiczów). Ich wadą jest natomiast stosunkowo niska żywotność.

Czy warto wybrać elektronarzędzia z akumulatorem Li-Ion?

Ten typ zasilania elektronarzędzi zyskał w ostatnim czasie znaczącą popularność. Powodem jest m.in. brak efektu pamięci i potrzeby wstępnego formowania. Akumulatory tego rodzaju mogą też pracować w szerokim zakresie temperatur i charakteryzują się wysoką trwałością (od 1500 do 3000 cykli ładowania). Ich wadą jest skomplikowana obsługa – zaleca się, by przechowywać je w chłodnym miejscu i ładować w określonych warunkach otoczenia (przy temperaturze powyżej 5°C, lecz poniżej 30° C). Stosowanie się do tych wytycznych może być trudne w terenie – należy wziąć ten fakt pod uwagę przed zakupem sprzętu z akumulatorem litowo-jonowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj