Najczęściej na budowach, w magazynach i w trakcie wykonywania prac porządkowych widuje się podesty ruchome nożycowe, przegubowe albo teleskopowe. Rzadziej można zobaczyć modele o konstrukcji masztowej. Czy to znaczy, że są mniej funkcjonalne? Wręcz przeciwnie. Czym charakteryzują się zwyżki masztowe i do czego się je wykorzystuje?

Podesty ruchome w zależności od tego, jaka konstrukcja została użyta do unoszenia platformy, dzielą się na: nożycowe, przegubowe, teleskopowe i masztowe. Poszczególne modele mają różne udźwigi, wysokości robocze, napędy, wymiary itp. Część pozwala na przesunięcie kosza w bok, zaś część pracuje wyłącznie w jednej osi (góra – dół).

Czy podnośniki koszowe masztowe należą do ostatniej z opisywanych grup?

Podesty ruchome masztowe – konstrukcja

Zgodnie z nazwą podesty masztowe mają platformę umieszczoną na ruchomym maszcie. Mogą być:

  • stacjonarne – te przydają się przy pracach na dużych wysokościach,
  • mobilne – te sprawdzają się wszędzie tam, gdzie platforma przemieszcza się na wysokość do kilku, maksymalnie kilkunastu metrów.

Maksymalny udźwig kosza, który podnoszony jest w górę, wynosi od 135 do 250 kg. Większość modeli posiada na tyle dużą platformę, że mogą na niej swobodnie pracować dwie osoby jednocześnie.

Jak może się przemieszczać platforma robocza?

Czy kosz, który znajduje się na maszcie, porusza się wyłącznie w górę i w dół? Wbrew pozorom nie. Na rynku są dostępne zwyżki masztowe, które mają wysięg boczny nawet do ponad 6 m. Ponadto w najbardziej zaawansowanych modelach kosz obraca się o 360 stopni, co ułatwia dostęp do wielu miejsc bez konieczności przestawiania maszyny.

Takie podesty ruchome, ładowarki teleskopowe i inny sprzęt do pracy na wysokości ma w swojej ofercie m.in. firma Riwal (https://www.riwal.com/pl/).

Jakie zalety mają podesty ruchome masztowe?

Jakie są największe zalety zwyżek masztowych? Przede wszystkim ze względu na kompaktowe wymiary mogą być wykorzystywane w wąskich przejściach i korytarzach, czyli wszędzie tam, gdzie większe maszyny się nie zmieszczą.

Niska masa własna powoduje, że da się je transportować windami – w niektórych przypadkach także osobowymi – i używać na posadzkach o niewielkiej odporności.

Jeśli wybierze się model z niebrudzącymi kołami i napędem elektrycznym, podest można wykorzystywać w zamkniętych pomieszczeniach, np. w magazynach, halach produkcyjnych czy centrach handlowych.

Gdzie wykorzystuje się podesty masztowe?

Gdzie poza tym wykorzystywane są podesty o konstrukcji masztowej? Wszędzie tam, gdzie istotna jest jak najmniejsza wielkość i waga maszyny. Tego typu sprzęt kupują lub wynajmują głównie firmy działające w branży przemysłowej do bieżącej obsługi obiektów.

W związku z tym, że podesty masztowe nadają się do pracy na zewnątrz i wewnątrz budynków, często używane są również w branży logistycznej. Umożliwiają bezpieczne dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc, dlatego przydają się do przeprowadzania prac konserwacyjnych np. przy dachu hali, za słupami podporowymi itp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj