Tylko odpowiednio wykonana termoizolacja domu zapewni jego mieszkańcom komfort cieplny w codziennym użytkowaniu. Prawidłowo ocieplony dom to także niższe rachunki za ogrzewanie. Coraz więcej inwestorów decyduje się na wełnę mineralną jako materiał termoizolacyjny.

Parametry wełny mineralnej

Wełna mineralna posiada bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej. Współczynnik ciepła λ wynosi 0,036-0,042W/mK. Poza tym materiał ten jest niepalny, dzięki czemu ogranicza ryzyko pożaru. Z tego względu doskonale sprawdza się na stropach garaży i na wyższych kondygnacjach budynków. Ponadto, wełna mineralna jest dobry izolatorem akustycznym, dlatego znajduje ona także zastosowanie w miejscach narażonych na duże natężenie hałasu. Wełna mineralna odznacza się także paroprzepuszczalnością, co pozwala ścianom oddychać a to zapobiega zaleganiu wilgoci w ścianie.

Montaż wełny mineralnej i wykończenie elewacji

Prace wykonawcze nad ociepleniem domu wełną mineralną składają się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie podłoża. Powinno być ono czyste i równe. Następnie podłoże należy zagruntować, dzięki czemu powierzchnia będzie mniej chłonna i zwiększy się przyczepność wełny mineralnej. Kolejnym etapem jest przygotowanie płyt wełny. Należy je dokładnie oczyścić szczotką. Klej do wełny mineralnej nakłada się metodą punktowo-krawędziową, czyli zaprawę klejącą należy nanieść pasami wzdłuż krawędzi płyt a na środku zaaplikować jeszcze trzy placki. Płyty wełny przykleja się z przesunięciem ich krawędzi o połowę długości. Wysunięte na narożach budynku płyty należy obciąć nożem i zeszlifować grubym papierem ściernym.

W przypadku ocieplania budynku wełną mineralną konieczne jest kołkowanie. Wykonuje się je po upływie minimum 24 godzin od przyklejenia płyt za pomocą kleju. Dodatkowe mocowanie mechaniczne należy wykonać przy użyciu łączników z trzpieniem metalowym, ponieważ wełna jest cięższa od styropianu i kołki z trzpieniem plastikowym mogłyby nie utrzymać jej ciężaru. Rodzaj oraz długość kołków dobiera się do grubości warstwy termoizolacyjnej i materiału z jakiego wykonane jest podłoże. Rozmieszczenie łączników podyktowane jest projektem. Na 1 m² wełny stosuje się minimum 4-6 kołków.

W następnej kolejności należy osadzić narożniki ochronne z siatką na narożach otworów drzwiowych i okiennych oraz na narożach ścian. W tym celu trzeba przykleić siatkę o wymiarach 20 cm x 35 cm pod kątem 45 stopni. Kolejnym etapem jest nałożenie zaprawy klejącej i zatopienie w niej siatki. Na koniec wystarczy wykończyć elewację tynkiem cienkowarstwowym. Tynkowanie można wykonać po upływie minimum 3 dni od przyklejenia wełny. Trzeba jeszcze pamiętać, aby podczas nakładanie tynku temperatura powietrza musi mieścić się w zakresie od +5°C do +25°C.

Firma KOSBUD Bracia Kosińscy w swojej ofercie posiada doskonałej jakości materiały do ocieplenia budynków m.in. tynki, farby, grunty, kleje, a także deskę elewacyjną i cegły elewacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj