W dobie rosnącej świadomości ekologicznej coraz więcej osób dostrzega wartość odpowiedzialnego postępowania z odpadami. Budownictwo, jako jedna z kluczowych gałęzi gospodarki, generuje znaczące ilości odpadów. Nieczystości powstające w trakcie remontu lub budowy nie można wrzucić do śmietników komunalnych. Jak prawidłowo je segregować i przetwarzać, aby nie zaburzyć równowagi środowiska naturalnego?
Spis treści
Rodzaje odpadów budowlanych
Budowa lub remont to nie tylko realizacja marzeń o własnym miejscu do życia, ale także odpowiedzialność za generowane odpady. Podczas prac budowlano-wykończeniowych powstaje ich naprawdę dużo, dlatego jeszcze na etapie planowania zmian warto zastanowić się, co z nimi zrobić.
Klasyfikacja odpadów obejmuje różne frakcje śmieci, w tym nieczystości budowlane. Wśród nich wyróżnia się m.in. gruz, który powstaje po rozbiórkach, ale także po wylaniu fundamentów czy wznoszeniu ścian. Składa się głównie z kamienia, pokruszonych fragmentów betonowych konstrukcji oraz cegieł.
Drewno i materiały drewnopodobne to resztki płyt, belek, listew. Drewno, jeśli nie jest zaimpregnowane, można poddać kompostowaniu lub energetycznemu wykorzystaniu. Wśród innych rodzajów odpadów budowlanych są również elementy metalowe – pozostałości armatury, rur, a także wszelkiego rodzaju części montażowe. Ponadto odpady izolacyjne i szkło budowlane, papa budowlana czy odpady z opakowań – wszystkie z nich wymagają specjalnego sposobu zagospodarowania.
Zasady segregacji odpadów budowlanych
Selektywna zbiórka odpadów budowlanych polega na oddzielaniu i segregowaniu różnych rodzajów nieczystości pochodzących z prac budowlanych i remontowych, aby umożliwić ich dalsze przetwarzanie, recykling lub właściwe usuwanie. Proces ten przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska, optymalizuje wykorzystanie surowców naturalnych i zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Przykładowo, na placu budowy powinny być umieszczone oddzielne kontenery dla różnych rodzajów odpadów, aby ułatwić ich segregację od samego początku. Takiego działania warto podejmować się również podczas remontu mieszkania lub domu, gdy podczas prac powstają duże ilości odpadów budowlanych różnych frakcji.
Jak segregować odpady budowlane w praktyce?
Jedną z możliwości zagospodarowania odpadów według zasad selektywnej zbiórki jest dostarczenie ich do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, który funkcjonuje w obrębie gminy. Na miejscu znajdują się pojemniki umożliwiające mieszkańcom bezpłatne oddawaniu różnych grup odpadów m.in. gruzu i odpadów wielkogabarytowych. Wadą rozwiązania jest jednak konieczność samodzielnego dostarczenia nieczystości, co wymaga organizacji transportu.
Wygodniejszym sposobem gospodarowania odpadów jest składowanie ich w specjalnych kontenerach. Pojemniki są przystosowane do transportu dużych ilości różnych frakcji nieczystości poremontowych. Możesz wynająć kontener na czysty gruz budowlany, odpady opakowaniowe, papę budowlaną lub zmieszane odpady budowlane – w zależności od tego, jakich śmieci chcesz pozbyć się po zakończeniu prac remontowo budowlanych.
Jak zamówić kontener na odpady budowlane?
Kontener zamówisz u firmy specjalizującej się w odbiorze tzw. odpadów kłopotliwych. Na terenie Dolnego Śląska i okolic takie usługi świadczy EKO-LOGIS. Wystarczy wybrać rodzaj pojemnika, który chcesz wynająć, określić pojemność, a następnie złożyć zamówienie za pośrednictwem strony internetowej, mailowo lub telefonicznie. W większości przypadków kontener podstawiany jest w umówione miejsce już następnego dnia. Zadzwoń już teraz +48 514 006 006.