Krzesła ewakuacyjne pozwalają na bezpieczną ewakuację między innymi osób niepełnosprawnych lub rannych. Gdzie i przez kogo wykorzystywane są krzesła transportowe, jakie cechy powinny posiadać i jak należy o nie dbać, aby mogły posłużyć możliwie jak najdłużej? Na te pytania odpowiedzi zamieszczamy w poniższym artykule.
Spis treści
Gdzie wykorzystywane są krzesła ewakuacyjne?
Krzesła ewakuacyjne wykorzystywane są najczęściej w budynkach użyteczności publicznej, takich jak urzędy, szpitale, przychodnie, szkoły bądź centra handlowe. Poza tym można się z nimi spotkać także w biurach oraz domach spokojnej starości. Krzesła transportowe znajdują zastosowanie również w transporcie medycznym, zapewniając bezpieczną pozycję osoby ratowanej.
Ponadto krzesełko ewakuacyjne znacznie ułatwia proces ewakuacji niepełnosprawnym użytkownikom budynków, podczas pożaru bądź awarii windy. Należy przy tym pamiętać, że dokładny opis użytkowania sprzętu powinien być zawarty w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.
Dla kogo przeznaczone są krzesła transportowe?
Jeżeli chodzi o przeznaczenie, to krzesełko ewakuacyjne najczęściej wykorzystywane jest do transportu osób o ograniczonej zdolności poruszania, czyli z niepełnosprawnością ruchową, wadami wzroku, omdlałych, osób starszych, a także kobiet w ciąży. Konstrukcja aluminiowa jest na tyle wytrzymała, że jest w stanie utrzymać niepełnosprawnych lub rannych ważących do 200 kilogramów.
Jakie cechy powinno posiadać dobrej jakości krzesło ewakuacyjne?
Jedną z istotniejszych cech, jakie powinny posiadać krzesła ewakuacyjne, jest wytrzymała konstrukcja aluminiowa. Należy także upewnić się, czy krzesełko transportowe posiada samoblokujący system zabezpieczający na koła jezdne bliźniacze.
W celu wygodnego przechowywania i możliwości natychmiastowego użycia, krzesło ewakuacyjne powinno łatwo się składać, a dla większego komfortu pasażerów, konstrukcja powinna posiadać uchwyty o regulowanej długości.
Jak należy dbać o krzesełko transportowe?
Krzesła ewakuacyjne należą do wytrzymałych sprzętów, dlatego nie ma konieczności używania środków smarujących w celu utrzymania ich dobrego stanu technicznego. Warto jednak przechowywać je w odpowiednio zabezpieczonych miejscach, robić systematyczne przeglądy, a także regularnie czyścić, np. przy użyciu myjki ciśnieniowej.
W sytuacjach awaryjnych krzesła transportowe umożliwiają bezpieczną ewakuację po schodach osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Dobrej jakości sprzęt powinien mieć lekką i wytrzymałą konstrukcję, a także możliwość szybkiego złożenia do kompaktowego rozmiaru. Aby zapewnić bezpieczną ewakuację osób, należy regularnie sprawdzać sprawność techniczną krzesła ewakuacyjnego.