Dobór materiału na pokrycie dachu powinien być uzależniony m.in. od konstrukcji całego budynku. Istotne znaczenie mają głównie parametry techniczne, które mają niebagatelny wpływ na trwałość dachu, jego wygląd i odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Najlepiej, gdy ostateczna decyzja będzie podejmowana wraz z doświadczonymi fachowcami. Warto najpierw dowiedzieć się jakie zalety ma lekkie pokrycie dachu i kiedy konkretnie powinno być stosowane.
Spis treści
Lekkie pokrycie dachu – kiedy okaże się strzałem w dziesiątkę?
Lekkie pokrycie dachu okaże się trafnym wyborem przede wszystkim wtedy, gdy kąt nachylenia dachu wynosi poniżej 15 stopni. Taka forma pokrycia dachu sprawdzi się m.in. na mniej spadzistych dachach, na których mogą zalegać woda oraz śnieg. Odpowiednią opcją będzie w tym przypadku np. blaszana dachówka. Kluczowe jest to, aby pamiętać, iż blachodachówki nie wymagają dodatkowych wzmocnień. Co za tym idzie kładzie się je bezpośrednio na:
- łatach,
- kontrłatach.
Całość powinna być jednak uzupełniona umiejętnie dobraną folią paroizolacyjną. Z tego też względu nad wskazanym wyżej procesem muszą czuwać profesjonaliści. Nie jest to miejsce na jakiekolwiek błędy.
Na co się zdecydować w przypadku lekkiego pokrycia dachu?
Jedną z najlżejszych propozycji rynkowych w przypadku lekkiego pokrycia dachu jest aluminium. To niezwykle lekki materiał (około 3 kilogramy na metr kwadratowy), który świetnie poradzi sobie z:
- niekorzystną pogodą,
- uszkodzeniami mechanicznymi,
- korozją.
Ważne jest oczywiście to, aby takie pokrycie było należycie ułożone, czym zajmują się wykwalifikowani specjaliści. Aluminium warto zastosować m.in. na dachach budynków o dość tradycyjnej architekturze, ale też w nowoczesnych domach. Dzięki temu całość będzie się prezentować bardzo estetycznie.
Lekkie pokrycie dachu – co jeszcze trzeba wiedzieć? Rodzaje
Jak widać wyraźnie lekkie pokrycie dachu niesie za sobą ogrom zalet. Lżejsze materiały są łatwe w użytkowaniu oraz montażu. Nie są dla specjalistów żadnym wyzwaniem i pozwalają na skrócenie czasu prowadzonych prac. To właśnie na tym zależy wielu właścicielom budynków.
Doskonałym przykładem lekkiego pokrycia dachowego poza aluminium i blaszaną dachówką są też płyty i gonty bitumiczne, papy (kąt nachylenia dachu od 3 do 11 stopni), gonty drewniane oraz blachy płaskie. Te ostatnie można kłaść nawet przy nachyleniu połaci na poziomie 3 stopni. Ciężar gontów drewnianych wynosi około 7 kg na metr kwadratowy. Występują w wersji ciętej (o gładkiej powierzchni) lub łupanej (o nieregularnej powierzchni i wysokiej trwałości). Gonty tego typu najczęściej tworzy się z drewna świerkowego, jodłowego lub dębowego.
Jeśli chodzi o płyty i gonty bitumiczne warto mieć na uwadze to, że są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, a więc nie będzie żadnych trudności z tym, aby dopasować je do elewacji budynku. Płyty odznaczają się falistym kształtem i sporą wytrzymałością. Nie da się ukryć, że finalna decyzja powinna być poprzedzona wnikliwymi analizami porównawczymi.
Tylko prawdziwa dachówka. Wytrzymałość na lata.