Właściwe przygotowanie działki pod inwestycję to nie lada wyzwanie. Nie wystarczy bowiem przygotować projektu zagospodarowania terenu, ale również należy pomyśleć o odpowiednim przystosowaniu działki pod budowę nowego obiektu. Sprawdź, jak właściwie przygotować teren pod inwestycję.

Wycinka drzew i karczowanie pni pod inwestycję budowlaną

Budowa domu lub obiektu użyteczności publicznej wymaga odpowiedniego przygotowania terenu. Często na działce znajdują się drzewa i krzewy, które powinny zostać przesadzone lub wycięte przed przystąpieniem do kolejnych etapów prac. Jednak wycinka zieleni nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać, ponieważ regulują ją przepisy prawne. Oznacza to, że na usunięcie niektórych drzew trzeba uzyskać pozwolenie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska zgłoszenia nie wymaga wycinka topoli, wierzb, klonów jesionolistnych i klonów srebrzystych, jeśli ich obwód pnia mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza 80 cm. Podobnie przepisy obowiązują w przypadku kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych i platanów klonolistnych, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie jest większy niż 65 cm. Natomiast w przypadku pozostałych gatunków drzew nie wymaga się zezwolenia, gdy obwód ich pnia nie przekracza 50 cm. Wycinką i karczowaniem drzew zajmie się firma Taxus, która dysponuje odpowiednim sprzętem umożliwiającym sprawne usuwanie karpin i korzeni. Dokładne oczyszczenie działki z pozostałości drzew pozwala przygotować teren pod nowe inwestycje.

Przygotowanie tymczasowego planu zagospodarowania terenu

Kolejnym krokiem związanym z przygotowaniem terenu pod mającą powstać inwestycję po wycince drzew jest opracowanie planu zagospodarowania działki na czas realizacji prac. Należy pamiętać o wyznaczeniu miejsca, gdzie będą składowane materiały budowlane takie jak cegły, cement czy też drewno. Warto także rozważyć postawienie tymczasowego magazynu w celu przechowywania surowców o wysokiej tolerancji na wilgoć i zmiany temperatury. Dobrym pomysłem jest również określenie, w którym miejscu będzie stał sprzęt budowlany i jak zostanie zabezpieczony. Dla usprawnienia prac budowlanych wielu inwestorów decyduje się wynająć specjalne kontenery mieszkalne dla pracowników. Dzięki temu robotnicy będą mogli swobodnie się myć, przebierać i spożywać posiłki w okresie realizacji prac.

Wyznaczenie granic działki i budynku

Niezwykle istotny element przygotowania działki pod inwestycję stanowi wyznaczenie jej granic. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się betonowe kamienie, cegły, pręty, rury, bolce lub butelki. W naturalny sposób granicę działki określają sąsiadujące budynki, słupki ogrodzeniowe i obrzeża podmurówek. Należy również wyznaczyć, jaką powierzchnię terenu zajmie budynek i jaki będzie miał kształt. Tego typu pracami zajmuje się geodeta, który określa granice działki na podstawie mapy i przestrzennego planu zagospodarowania terenu.

Przygotowanie terenu pod inwestycję budowlaną to wieloetapowy proces, który obejmuje dokładne jego oczyszczenie ze wszelkich pozostałości drzew, wyznaczenie granic, a także przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj