dach kopertowy

Budowa domu wymaga podjęcia wielu trudnych decyzji. Jedną z nich bez wątpienia jest wybór odpowiedniego rodzaju zadaszenia. Nie jest to tylko kwestia gustu właściciela, chociaż on oczywiście również ma duże znaczenie. Niewątpliwie ważną cechą jest jakość konstrukcji, dlatego dachy kopertowe są bardzo popularne. Konstrukcja tego rodzaju dachu opiera się na zastosowaniu czterech odpowiednio nachylonych połaci, z których dwa są w kształcie trapezu, a pozostałe trójkąta. 

Jak wygląda dach kopertowy?

Podstawy dolne każdej połaci przylegają do poszczególnych ścian prostokątnego budynku. Podstawy górne oraz wierzchołki łączą się zaś w najwyższym punkcie budynku, dzięki czemu każda połać tworzy odpowiedni kąt nachylenia. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne, które optycznie powoduje, że dom wydaje się większy niż w rzeczywistości.

Dach kopertowy stosuje się bardzo często w przypadku budynków parterowych. Tego typu domy nie są wysokie, dlatego ukośne zadaszenie prezentuje się o wiele atrakcyjniej od chociażby płaskiego dachu.

Budowa dachu kopertowego

Decyzję o wyborze dachu kopertowego należy podjąć już na etapie projektowania domu, ponieważ ma on skomplikowany proces powstawania, więc wymaga wystarczająco wczesnego zaplanowania przedsięwzięcia. Najczęściej jako podstawę konstrukcji używa się więźbę dachową, która nie wymaga zastosowania słupów podtrzymujących szkielet. Dzięki temu rozwiązaniu właściciel domu zaoszczędza przestrzeń na poddaszu.

Istotną kwestią jest odpowiednie pokrycie dachu kopertowego. Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj pokrycia jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów zadaszenia. W przypadku dachu kopertowego na pewno dobrą opcją są wszelkiego rodzaju drobne pokrycia. Pozwalają one odpowiednio dopasować się do spadzistej i niejednorodnej konstrukcji dachu, dzięki czemu można zaoszczędzić na mniejszej ilości odpadów. W przypadku dachów kopertowych najczęściej stosuje się klasyczne dachówki, blachodachówki, gonty oraz wióry drewniane.

schemat dachu kopertowego

Przed przystąpieniem do budowy warto wraz ze specjalistą wycenić szacowany koszt wykonania dachu kopertowego, ponieważ zależy on od wielu czynników. Pomnożenie ilości materiałów przez powierzchnię dachu nie jest wystarczające, ponieważ niektóre jego fragmenty wymagają użycia większej ilości pokrycia, a poza tym należy pamiętać o koszcie odpadów.

Dlaczego warto wybrać dach kopertowy?

Dach kopertowy ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Solidna i szeroko rozłożona więźba dachowa skutecznie chroni zadaszenie przed silnym wiadrem, a nawet huraganem. Spadkowa konstrukcja dachu powoduje, że nie osiada się na nim deszcz oraz śnieg, co również wpływa na wytrzymałość konstrukcji. Dachy kopertowe są często polecane osobom, które mieszkają na terenach charakteryzujących się trudnymi warunkami pogodowymi.

Spadziste poddasze zazwyczaj wymieniane jest jako wada dachów kopertowych, ale przy odpowiednim przeznaczeniu można z niego zrobić zaletę. Tego typu poddasze może być atrakcyjne chociażby jako pracownia dla osób, które potrzebują mało miejsca oraz nie lubią zamknięcia w klasycznych czterech ścianach.

Największe wady dachu kopertowego

Osoby, które chcą uczynić z poddasza część mieszkalną domu, zdecydowanie uznają jego spadzisty charakter jako wadę. Nachylone połacie powodują, że pomieszczenie staje się o wiele mniejsze, a żeby dotrzeć do wielu miejsc trzeba się schylać. Na szczęście są sposoby, jak poradzić sobie z powyższym problemem. Skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie ścianki kolankowej, które powoduje, że nachylone połacie rozpoczynają się dopiero od ustalonej wysokości pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że zbyt wysoka ścianka kolankowa może spowodować, że budynek będzie miał zaburzone proporcje, co wpłynie na estetykę. Kolejną wadą tego typu poddasza jest brak klasycznych okien, chociaż oczywiście można zdecydować się na okna dachowe lub lukarny.

Niektórzy jako wadę dachu kopertowego uznają koszt jego wykonania, jednak warto pamiętać, że ten rodzaj zadaszenia charakteryzuje się solidną konstrukcją, więc cenę można uznać za adekwatną co do otrzymanej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj