Zwieńczeniem instalacji elektrycznej budynku jest montaż rozdzielnicy elektrycznej. Na rynku można się obecnie spotkać z jej wieloma odsłonami. Rozdzielnica, skrzyneczka czy też tablica… W środowisku elektrycznym funkcjonuje obecnie kilka określeń obudowy, będącej swojego rodzaju 'centrum dowodzenia’, kontrolującym i odpowiadającym za mierzenie parametrów prądu. Jest to również kluczowy element ochronny całej instalacji elektrycznej obiektu. Dlatego też tak dużą wagę przywiązuje się do wyboru odpowiedniego modelu oraz montażu. Urządzenie nie może być bowiem zlokalizowane gdziekolwiek. Od jego poprawnego umiejscowienia zależy prawidłowa praca poszczególnych obwodów, a także bezpieczeństwo. Jak działają nowoczesne rozdzielnice i czym się kierować podczas zakupu?

Jak działa rozdzielnica elektryczna?

Rozdzielnica elektryczna czy też tablica rozdzielcza ma za zadanie rozdzielać energię elektryczną w budynku. Zbudowana jest z przyrządów sterowniczych, zabezpieczeniowych, a także aparatury pomiarowej, rozdzielczej oraz sygnalizacyjnej. Jej wyposażenie stanowią przyrządy izolacyjne i przewodowe, z którymi tworzy układ elektryczny. Do skrzyneczki doprowadzane są wewnętrzne linie zasilające, a wyprowadzane linie odpływowe. Jak już zostało wspomniane, istnieje kilka rodzajów tablic rozdzielczych. W zależności od wybranego parametru, dzieli się je m.in. na wnętrzowe lub napowietrzne. Na wybór odpowiedniego modelu ma wpływ miejsce instalacji. Można jednak również spotkać się z rozdzielnicami elektrycznymi siłowymi bądź oświetleniowymi, a także naściennymi, przyściennymi oraz wolnostojącymi. Te ostatnie różni od siebie sposób montażu. Natomiast ze względu na samą konstrukcję urządzenia, dzieli się je na rozdzielnice elektryczne szafowe lub tablicowe.

Podstawowe grupy produktowe

W branży elektrycznej funkcjonuje podstawowy podział na 3 główne grupy asortymentowe. Pierwszą kategorię stanowią wspomniane wcześniej rozdzielnice tablicowe zwane często również bezpiecznikowymi. Montuje się je przede wszystkim w niewielkich powierzchniowo budynkach. Modele można spotkać w gospodarstwie domowym bądź obiektach biurowych. Do tej grupy zaliczana jest rozdzielnica natynkowa lub tablice rozdzielcze podtynkowe. Dużo większych rozmiarów są modele skrzynkowe. Produkty sprawdzają się świetnie np. w dużych zakładach produkcyjnych. Ostatnią grupę stanowią rozdzielnie szafowe. Umożliwiają uzbrojenie nawet najbardziej rozbudowanych instalacji elektrycznych.

Jak wyposażone są rozdzielnice elektryczne?

Każda rozdzielnia elektryczna powinna być wyposażona w elementy, pozwalające na skuteczne rozdzielanie i sterowanie przepływem prądu w instalacji. Dlatego w żadnym modelu nie może zabraknąć przekaźników. Pełnią one funkcję zabezpieczającą. Wykrywają awarię i wszelkie nieprawidłowości w obwodach. Natomiast zabezpieczenia nadprądowe i przeciwprzepięciowe, chronią samą instalację przed przepięciami i nadmiernym przepływem prądu. Równie ważną rolę odgrywają bezpieczniki. Pozwalają na szybką reakcję i przerwanie dopływu prądu w przypadku przeciążeń lub zwarcia. Pomiar zużycia jest możliwy dzięki licznikom. Natomiast szyny zaciskowe, to swojego rodzaju łącznik przewodów z poszczególnymi elementami rozdzielni. Na wyposażeniu rozdzielni znajduje się również zasilacz, który jak sama nazwa wskazuje, zasila obiekt prądem nawet podczas awarii. W urządzeniu nie może również zabraknąć modułów sterujących poszczególnymi obwodami w instalacji. Należy pamiętać, że kompleksowe wyposażenie rozdzielni, mimo wszystko nie gwarantuje jej prawidłowej pracy. Aby urządzenie działało sprawnie, musi być poprawnie zamontowane i skonfigurowane według parametrów konkretnej instalacji budynku.

Montaż rozdzielni elektrycznej

Przed zakupem rozdzielnicy elektrycznej w pierwszej kolejności należy kierować się preferowanym miejscem montażu. Jej umiejscowienie bowiem wskazuje jednocześnie rodzaj urządzenia. Chcąc zlokalizować je na powierzchni ściany, wybiera się rozdzielnicę natynkową. Dużą zaletą tego modelu jest stosunkowo prosty i szybki montaż. Jeśli zaś chodzi o rozdzielnię podtynkową, jej miejsce powinno być już uwzględnione na etapie prac projektowych. Wymaga specjalnie przygotowanego otworu wnękowego. W domach jednorodzinnych zabudowa instalacji mieści się zazwyczaj w garażu lub w pomieszczeniu gospodarczym. Można się z nią spotkać na klatkach schodowych lub specjalnych schowkach technicznych w blokach mieszkalnych.

Jak wybrać rozdzielnicę elektryczną?

W poszukiwaniu właściwego modelu rozdzielni elektrycznej, niezbędne jest uwzględnienie indywidualnych czynników. Po pierwsze należy dookreślić preferowane miejsce montażu, a także rodzaj instalacji, mając jednocześnie na uwadze obwody, które mają z nią współgrać. Dobrze jest wziąć pod uwagę ilość i rodzaj podłączonych urządzeń. Od tego bowiem zależy jej pojemność. Odpowiednio dopasowana rozdzielnica elektryczna, gwarantuje prawidłowe działanie instalacji elektrycznej obiektu, jak i bezpieczeństwo. Dlatego też warto w tym aspekcie zaufać profesjonalistom i zwrócić się o wsparcie w wyborze do firm, specjalizujących się w sprzedaży rozdzielni elektrycznych. Z ich pomocą uda się dopasować model instalacji dopasowany do potrzebom i warunków, panujących w danym obiekcie.

Wybór rozdzielnicy elektrycznej nie należy do najprostszych zadań. Decyzja powinna być oparta o wiele czynników, definiujących konkretny model urządzenia. Dlatego też w poszukiwaniu właściwego, warto zwrócić się o pomoc do firm, zajmujących się usługami związanymi z instalacjami elektrycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj