Lofty to mieszkania w budynkach poprzemysłowym, najczęściej po starych magazynach, fabrykach, zakładach produkcyjnych.
Cechą charakterystyczną loftu jest duża przestrzeń, wysokie sufity, swoista surowość pomieszczenia oraz duże okna które dobrze oświetlają pomieszczenie.
Spis treści
Skąd się wzięły lofty
Swoje początki lofty zawdzięczają Francji początku XX wieku. W tym czasie paryscy artyści zaczęli wykorzystywać pustostany pofabryczne na swoje pracownie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, w połowie XX wieku tamtejsi artyści z powierzchni magazynowych nie tylko robili pracownie ale ze względu na niewielkie zasoby budżetowe zaczęli je adaptować pod własne mieszkania. Z czasem takie mieszkania zaczęły być ciekawą alternatywą dla osób szukających otwartej przestrzeni, i już nie tylko artyści ale przedstawiciele innych zawodów chętnie kupowali takie mieszkania. Lofty stały się modne, ekstrawaganckie a obecnie chętnie nabywają je majętne osoby które stać na zakup dużej przestrzeni w prestiżowej dzielnicy. W ten sposób wiele dzielnic Nowego Jorku posiada pięknie odrestaurowane budynki z mieszkaniami w stylu loftowym.
Lofty po polsku
Po transformacji lat dziewięćdziesiątych w wielu polskich miastach, szczególnie tych w których kwitł przemysł posiada sporo opuszczonych budynków pofabrycznych. Szczególnie w Łodzi w której po dawnym przemysłowym charakterze miasta pozostało sporo budynków, próbuje się je przekształcić w mieszkania loftowe lub wykorzystać w innych celach np. hotelarskich czy handlowych.
Atuty mieszkania w stylu loftowym
- przestrzeń – to główny atut mieszkania w stylu loftowym. Dzięki dużej przestrzeni, w takim mieszkaniu można bez skrępowania robić rzeczy które ciężko zrobić w małych ciasnych typowych mieszkaniach deweloperskich np. zrobić huśtawkę, jeździć na rowerze, postawić hamak czy zaaranżować oranżerię. Przestrzeń pozbawiona ścian oraz wysokie sufity dają olbrzymie możliwości do zaprojektowania przestrzeni według własnych wyobrażeń.
- Wysokie sufity dają możliwość wybudowania antresoli i przeznaczenia jej na funkcję np. sypialni czy gabinetu. Osoby uprawiające wolny zawód lub pracujące w domu, tak dużą przestrzeń mogą sobie również z powodzeniem podzielić na pracownię i cześć mieszkaniową.
- Niewątpliwą zaletą loftów są również duże okna które dobrze doświetlają przestrzeń.
- Trwała konstrukcja. Budynki przemysłowe ze względu na konieczne parametry do utrzymania ciężkich maszyn musiały być budowane solidnie z dobrej jakości materiałów. Obecnie trudno oczekiwać od deweloperów mieszkania wybudowanego w tak dobrej konstrukcji.
- Prestiżowa lokalizacja. Budynki post produkcyjne obecnie zajmują często dobre lokalizacje w dobrze skomunikowanych dzielnicach.
- prestiż – lofty są modne i prestiżowe, można je zaaranżować według własnego gustu a duża przestrzeń nie ogranicza naszej wyobraźni i daje pole do wyrażenia własnej osobowości.
Wady mieszkania loftowego
- budynki post fabryczne często po wielu latach jeśli stały puste i bez stosownego zabezpieczenia są już w kiepskim stanie technicznym i wymagają dużych nakładów finansowych aby je doprowadzić do satysfakcjonującego stanu i w nich zamieszkać.
- Cena. Lofty to duża przestrzeń więc nawet niższa cena za metr kwadratowy przy dużej przestrzeni daje spory koszt. Adaptacja mieszkania do własnych celów, umeblowanie tak dużej przestrzeni to dodatkowe spore nakłady finansowe.
- Opłaty. Nagrzanie mieszkania o dużej powierzchni i wysokich sufitach to spore koszty w okresie zimowym. Stare mury potrzebują dodatkowych nakładów ciepła aby można było czuć się komfortowo na takiej powierzchni w chłodnych miesiącach.