Paryż, Marsylia, Lyon… O tych miastach słyszał prawdopodobnie każdy z nas. Słyną one przede wszystkim z wytwornej, gustownej i eleganckiej architektury, kształtowanej przez stulecia. Jednym z tradycyjnych elementów fasad kamienic i domów w miastach nad Loarą i Rodanem są balkony, zwane właśnie francuskimi. Wywodzą się one od portfenetrów, obecnych w architekturze francuskich pałaców już w XVII wieku. Stąd w ciągu wieków rozprzestrzeniły się po całym świecie, docierając także do Polski. Czym więc są owe słynne balkony francuskie?

Czy na pewno balkon?

Balkon francuski, zwany również portfenetrem jest balkonem ograniczonym jedynie do obecności okna balkonowego i balustrady, czyli nie posiada płyty balkonowej. Portfenetry były co prawda obecne w polskim budownictwie, szczególnie dziewiętnastowiecznym, jednak prawdziwą popularnością cieszą się w ostatnich latach, często przyjmując dosyć nowoczesne i minimalistyczne formy, w przeciwieństwie do francuskich bogato zdobionych pierwowzorów. W czasach współczesnych szczególnym zainteresowaniem cieszą się proste balustrady, często metalowe bądź szklane, co jest uwidacznia się w większości projektów bloków miejskich. W budownictwie jednorodzinnym popularne są natomiast balustrady bardziej wymyślne, czasem przybierające formy wprost z dziewiętnastowiecznych francuskich kamieniczek.

Wady i zalety

Głównym atutem balkonów francuskich są ich walory estetyczne. Portfenetry wyglądają niezwykle stylowo i gustownie, nadto pomimo coraz większej dominacji w architekturze polskich miast, wciąż są elementem dosyć nowatorskim i oryginalnym. Optycznie przyczyniają się do wysmuklenia fasady budynku i nadania mu lekkości. Niewątpliwie są również świetnym rozwiązaniem w zabudowie ścieśnionej bądź w budynkach położonych przy ciasnych i wąskich ulicach, gdyż zajmują niewiele miejsca, praktycznie nie wychodząc poza linię fasady. Wśród zalet balkonów francuskich należy także wymienić fakt, iż dostarczają do pomieszczenia dużo więcej światła słonecznego niż balkony tradycyjne. Na popularność tego rozwiązania zapewne pozytywnie wpływa również niska cena portfenetrów, wynikająca z braku płyty i podestów. Wiadomo, iż każdy medal posiada dwie strony. Podobnie jest w przypadku portfenetrów, obok niewątpliwych zalet występują również wady. Podstawową z nich jest brak możliwości wyjścia na balkon francuski, nie mówiąc już o rozstawieniu mebli balkonowych czy ustawieniu suszarki z praniem. Tak więc, możliwości aranżacji tego rodzaju balkonu są niezwykle ograniczone, choć możliwe, szczególnie pięknie w portfenetrach prezentują się rośliny wszelkiego rodzaju.

Polecamy również: Balkon francuski – czym się charakteryzuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj