Parki miejskie są chętnie odwiedzane przez mieszkańców, zwłaszcza jeśli są czyste i zadbane. Przemyślany projekt parku powinien zawierać w sobie nie tylko możliwe atrakcje, jak place zabaw, miejskie fontanny czy kopuły kwiatowe, ale również dobrze zaplanowaną małą architekturę miejską, czyli ławki parkowe. Szeroka oferta ławek parkowych może przytłaczać – ale ich wybór może okazać się łatwiejszy, jeśli przy decyzji będziemy kierować się kilkoma kwestiami.
Spis treści
Materiał i jakość
Jaki materiał jest najlepszy, jeśli chodzi o wybór ławek parkowych? Dużo zależy od ogólnego założenia projektu parku – tego, czy ma być on bardziej nowoczesny, czy klasyczny. Odpowiedni wybór ławek miejskich wpływa na efekt finalny aranżacji. Dlatego warto rozważyć kilka opcji i porównać dostępne możliwe oferty.
Materiałem najczęściej wykorzystywanym do produkcji ławek parkowych jest oczywiście drewno. Ławka parkowa z drewna idealnie sprawdza się w przestrzeni publicznej i jest niezwykle popularnym wyborem – solidne i dobrze wyprofilowane ławki zachęcają do odpoczynku. Często spotykaną opcją są również ławki drewniane z metalowymi poręczami lub stalowym podłożem. Ważne, aby ławka wykonana była z najwyższej jakości drewna – ławki parkowe są bowiem narażone na wiele czynników, które mogą obniżać jej trwałość. Zmieniające się warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, zdarzające się akty wandalizmu, zarysowania czy stosowanie ławek niezgodnie z ich założeniem (np. bawiące się na ławkach dzieci) – wszystkie te czynniki wpływają bardzo niekorzystnie na trwałość ławki parkowej. W wyborze odpowiedniej ławki miejskiej warto sprawdzić dokładnie, z jakiego drzewa pozyskane zostało drewno. Drzewami najczęściej wykorzystywanymi do produkcji ławek jest świerk i modrzew. Są trwałe i ekonomicznie dobrze opłacalne. Warto zwrócić również uwagę, jaką grubość ma deska. Istotne jest również to, jak ławka została wykończona i jakie lakiery i podkłady zabezpieczające zostały na niej użyte w celu lepszej ochrony i zapewnieniu jej dłuższej trwałości. Niektóre z ławek mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia montowane do podłoża. Taki montaż do ziemi może ustrzec przed ewentualnymi uszkodzeniami ławki czy próbą kradzieży.
Konstrukcja ławki miejskiej
Konstrukcja ławek parkowych również może mieć wiele opcji – ławki miejskie mogą być bez oparcia lub z oparciem, posiadać dodatkowe podpórki na nogi, mieć standardową podłużną budowę lub nowoczesny okrągły design. Ławka o okrągłej konstrukcji to coraz popularniejszy wybór – nowoczesny i świetnie sprawdzający się w parkach. Ławka parkowa może być połączona z donicami miejskimi, co świetnie wygląda w okresie, kiedy w parkach i skwerach pojawiają się pierwsze kwiaty. Warto też wspomnieć o ławkach przystosowanych dla osób niepełnosprawnych – ich konstrukcja zapewnia specjalne miejsce pomiędzy ławkami na wózek inwalidzki, co jest ciekawym rozwiązaniem i udogodnieniem dla osób poruszających się na wózku.
Odpowiednia konserwacja ławki parkowej
Na nic się jednak zda kupno solidnych ławek parkowych, jeśli nie będzie przeprowadzana odpowiednia ich konserwacja. Ławki parkowe narażone są na ciągłe zmiany pogodowe czy różnego rodzaju uszkodzenia, otarcia. Raz na jakiś czas będzie konieczna ich konserwacja i chociażby ponowne pomalowanie zabezpieczającym lakierem. Ławki miejskie, które są droższe i wykonane z lepszych materiałów takich napraw mogą wymagać mniej. Jednak wszystko tak naprawdę zależy od stopnia ich eksploatacji. Jedno jest pewne – aby ławki parkowe zachowywały swoją trwałość na dłużej, trzeba przeprowadzać od czasu do czasu ich konserwację.
Ławka miejska drewniana czy metalowa?
Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem są ławki drewniane, jednak w wielu miastach można spotkać również te metalowe. Wszystko zależy od samej idei, jak parkowa aranżacja powinna wyglądać. Ławki parkowe drewniane spotkać można natomiast przeważnie z metalowymi poręczami. Jest to wybór uniwersalny i jeśli ławka miejska jest konstrukcją solidną oraz przeprowadzane są na niej odpowiednie zabiegi konserwacyjne – taka ławka parkowa może wówczas służyć latami.