Możliwość bezpiecznej i szybkiej ewakuacji jest ważna w każdym budynku, zarówno w obiektach mieszkalnych i produkcyjnych, w magazynach oraz w biurowcach. Im wyższy jest budynek, tym trudniejsza jego ewakuacja – rośnie więc rola rozwiązań, które ją ułatwiają. Jednym z nich jest drabina ewakuacyjna dostosowana do specyfiki poszczególnych obiektów. Za co dokładnie odpowiada i jakie powinna mieć parametry?
Spis treści
Pionowa drabina techniczna – zastosowanie w trakcie ewakuacji
Warunki wykorzystania pionowych drabin określają zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dowiadujemy się z niego, iż drabiny trwale przymocowane do budynku mogą być wykorzystywane jako dojście i przejście między różnymi poziomami oraz że należy je umieszczać w łatwo dostępnych miejscach.
Rodzaj i charakter konstrukcji specjalnych umożliwiających ewakuację ma niebagatelne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa oraz zdrowia i życia ludzi. Kiedy standardowe ścieżki opuszczania budynku są niedostępne, drabina pionowa może być jedyną drogą ucieczki w czasie pożaru, wybuchu lub innego poważnego zagrożenia. Gdy windy zawodzą, a schody są zbyt zatłoczone lub całkowicie zablokowane, najlepszą drogą wyjścia jest zewnętrzna drabina.
Niezwykle ważna jest świadomość, że z takich konstrukcji korzystają przede wszystkim osoby niedoświadczone, a ponadto zestresowane zagrożeniem. A w warunkach kryzysowych zwykle liczy się czas – trzeba działać szybko, a dostępne drogi ucieczki muszą być wygodne i bardzo intuicyjne. Takim rozwiązaniem jest drabina ewakuacyjna z koszem, czyli specjalny rodzaj konstrukcji zabezpieczający przed upadkiem z wysokości.
W przypadku mniejszych obiektów zastosowanie mogą mieć drabiny jednociągowe, natomiast w przypadku wysokich budynków należy stosować konstrukcje wielociągowe. Tego typu rozwiązania są nie tylko bezpieczne, ale też wygodne w użytkowaniu, gdyż zapewniają stabilną pozycję ciała, a dzięki obecności antypoślizgowych stopek i dodatkowych udogodnień zapewniają odpowiednią asekurację podczas schodzenia.
Drabina ewakuacyjna a bezpieczeństwo na wysokości
Pionowa drabina ewakuacyjna może być wykorzystywana nie tylko jako droga wyjścia z obiektu, ale też podczas różnego rodzaju prac technicznych, takich jak konserwacja systemów klimatyzacyjnych, naprawa dachu czy montaż paneli fotowoltaicznych. Wybrane rozwiązania powinny się odznaczać odpowiednią wytrzymałością, stabilnością i nośnością dostosowaną nie tylko do ciężaru ludzi, ale też przenoszonego przez nich sprzętu. Dzięki drabinie technicznej pracownicy mogą w bezpieczny sposób dotrzeć na dach budynku i wykonać na nim niezbędne prace. Jednakże im wyższy jest dany obiekt, tym takie konstrukcje są bardziej wymagające.
Drabina przeznaczona do ewakuacji musi być przede wszystkim łatwo dostępna. Jej charakter i umiejscowienie należy ustalić już na etapie projektowania budynku, bo musi być dobrana do miejsca montażu i specyfiki danego obiektu. Konstrukcje pionowe mają zastosowanie również jako drabiny szybowe służące do przeprowadzania prac technicznych oraz naprawczych pod ziemią lub poniżej poziomu podłoża. Znajdują zastosowanie m.in. w pracach na podziemnych parkingach lub w oczyszczalniach ścieków.
Wymagania techniczne dla drabiny ewakuacyjnej z koszem
Drabina zainstalowana na stałe jest wskazana w każdym obiekcie mającym więcej niż dwie kondygnacje, z wyjątkiem budynków mieszkalnych. Parametry techniczne drabin są natomiast zależne od charakteru budynku. Drabina do ewakuacji musi mieć rozstaw szczebli na minimum 30 cm, szerokość szczebli przynajmniej 50 cm i odległość szczebli od ściany wynoszącą 15 cm. Tego typu konstrukcja w przypadku długości przekraczającej 10 m wymaga też zastosowania podestu spoczynkowego.
Kosz na drabinie ewakuacyjnej montuje się, gdy długość ciągu przekracza 3 m. Sam kosz też musi mieć konkretne wymiary: 700-800 mm średnicy, obręcze w rozstawie 800 mm i pionowe pręty rozstawione na szerokość powyżej 300 mm. Powinien być wykonany z wysokiej jakości materiału odpornego na ogień i niekorzystne warunki atmosferyczne, a cała konstrukcja powinna się cechować maksymalną stabilnością. Ostatecznie zastosowanie drabin spełniających konkretne parametry wymaga precyzyjnej znajomości wymogów budowlanych w zakresie bezpieczeństwa i powinno być skonsultowane z ekspertami.
KRAUSE – najwyższa jakość i bezpieczeństwo
Marka KRAUSE jest sprawdzonym producentem profesjonalnych konstrukcji specjalnych, w tym drabiny pionowej dla obiektów mieszkalnych i produkcyjnych, biurowców oraz powierzchni magazynowych. Rozwiązania marki powstają z aluminium oraz ocynkowanej stali, cechują się lekkością, wysokim poziomem trwałości i zgodnością z normami DIN 18799-01, DIN 14094-1 oraz EN ISO 14122-4. Drabiny aluminiowe KRAUSE są ponadto zbudowane z modułów, dzięki czemu ich montaż trwa średnio o 30% krócej niż innych rozwiązań.