Świadomy wybór klimatyzatora buduje również ekologiczną świadomość. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę i jakie cechy powinien posiadać energooszczędny klimatyzator, który zapewnia zarówno komfort użytkowania, jak i pozytywnie wpływa na środowisko?

Zmiany klimatyczne wpływające na jakość naszego życia, coraz częściej poruszają tematy świadomości ekologicznej i możliwych rozwiązań, w tym stawianiu na energooszczędne klimatyzatory. Coraz więcej słyszy się o możliwie jak najskuteczniejszych działaniach umożliwiających rozsądne korzystanie z energii. Minimalizacja zużycia energii nie tylko pozytywnie wpływa na budżet, obniżając rachunki za prąd, ale także korzystnie wpływa na ekologiczne aspekty środowiska. Świadomość w wyborze odpowiednich komponentów do domów i mieszkań to jeden z kroków poprawiających zarówno komfort życia, jak i realny wpływ na ekologię.

Jakie cechy powinien mieć energooszczędny klimatyzator?

Przy wyborze klimatyzatora warto zwrócić uwagę na kilka kwestii i parametrów, aby wybrać optymalne i wydajne urządzenie. W zależności od budżetu należy rozważyć między innymi klasę energetyczną klimatyzatora, jak i dodatkowe funkcje oferowane przez producentów urządzeń klimatyzacyjnych.

Moc chłodnicza klimatyzatora

Jednym z ważniejszych aspektów przy wyborze odpowiedniego klimatyzatora, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę, powinien być metraż pomieszczenia. Klimatyzator powinien mieć odpowiednią moc chłodniczą, dostosowaną do pomieszczenia, w którym będzie montowany. Zbyt mały może niewystarczająco chłodzić lokal, a z kolei zbyt duży będzie zużywał więcej energii, nie spełniając jednocześnie swojego głównego założenia. Aby obliczyć moc chłodniczą klimatyzatora dopasowanego do metrażu, można skorzystać ze wzoru: powierzchnia danego pomieszczenia pomnożyć razy 100 (przykładowo pomieszczenie 35 metrów kwadratowych, daje wynik 3500, czyli potrzebny klimatyzator powinien mieć moc 3,5 kW). O pomoc w odpowiednim wyliczeniu i wybraniu odpowiedniego klimatyzatora najlepiej jednakże poprosić fachowców, zajmujących się sprzedażą i montażem klimatyzacji. Samodzielny wybór klimatyzacji może skutkować nieoptymalnym chłodzeniem pomieszczenia, jeśli wybierzemy klimatyzator nieodpowiedni do metrażu naszego pomieszczenia.

Moc grzewcza klimatyzatora

Klimatyzatory z funkcją grzania mają przeważnie większą moc grzewczą niż moc chłodniczą. Producenci podają oba parametry w specyfikacji urządzenia. Warto zwrócić uwagę na klasy energetyczne, gdyż mogą się one różnić w funkcji grzania i funkcji chłodzenia. Przeważnie jednak dostajemy informacje o tym, z jaką mocą dane urządzenie pobiera prąd. Wbrew wszelkim opiniom, klimatyzatory z funkcją grzania nie są droższe w użytkowaniu. Jeśli postawiamy na urządzenie posiadające wysoką klasę energetyczną, to funkcja grzania nie generuje aż tak wysokich kosztów. Funkcja grzania jest komfortowym rozwiązaniem zwłaszcza w dogrzewaniu niewielkich i średnich pomieszczeń, zwłaszcza w okresie przejściowym. tj. wiosna, jesień.

Klasa efektywności energetycznej klimatyzatorów

Przy wyborze klimatyzatora należy zwrócić również uwagę na efektywność energetyczną, w tym na klasy energetyczne. Klasy energetyczne to parametr energooszczędności urządzeń, podawany w skali od A do G, z czego klasa A jest najbardziej energooszczędna, a kolejne klasy coraz mniej ekonomicznie opłacalne dla użytkownika. Najwydajniejsze urządzenia mogą mieć natomiast dodatkowe oznaczenie w postaci znaku “+” przy symbolu A, gdzie przykładowo A+++ będzie oznaczało najbardziej energooszczędny klimatyzator. Producenci są zobowiązani do podawania tego parametru i warto na niego zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli liczy się dla nas aspekt oszczędności energetycznej. Oczywiście wraz z lepszą wydajnością i wyższym parametrem energooszczędności, rośnie koszt inwestycji w taki klimatyzator. Klimatyzatory z najwyższą klasą energetyczną są droższe, ale koszty, jakie zwracane są po instalacji tego typu urządzeń, są zauważalne już w ciągu pierwszego roku w stosunku do klimatyzatorów z niższą klasą energetyczną.

Ponadto energooszczędny klimatyzator może posiadać dodatkowe funkcje polecane przez producenta. Może to być między innymi funkcja oszczędzania energii lub funkcja automatycznej regulacji czasowej.

Jakość wykonania i marka

Ostatnim z aspektów, któremu warto się przyjrzeć, jest marka. Nie jest ona oczywiście najważniejszym wyznacznikiem jakości i stuprocentową gwarancją użyteczności. Jednakże renomowane marki zazwyczaj zapewniają dłuższą żywotność urządzeń, która ma się przekładać zarówno na komfort użytkowania, jak i minimalizację ryzyka ewentualnych awarii. Tym samym przekłada się to na ponoszone koszty eksploatowania.

Rodzaje klimatyzatorów nastawionych na energooszczędność

Klimatyzatory posiadają kilka rodzajów, w zależności od kryterium, jakie oceniamy. W zależności od miejsca, w którym dany klimatyzator ma być montowany, od ilości jednostek wewnętrznych, jak mobilności (klimatyzatory mogą być stacjonarne lub przenośne). Jeśli natomiast liczy się dla nas głównie aspekt energooszczędności, to jednym z kryteriów, które będziemy obierać przy wyborze takiego urządzenia, jest jego sposób pracy. Biorąc pod uwagę tylko tę cechę, możemy rozróżnić dwa rodzaje klimatyzatorów:

  • Klimatyzator On/Off (inaczej zwany również klimatyzatorem konwencjonalnym)  tradycyjne, o prostej konstrukcji i sposobie sterowania, tańsze w produkcji  i instalacji
  • Klimatyzator inwerterowy – nowoczesne i bardzo energooszczędne urządzenia

W klimatyzatorach inwerterowych sprężarka dostosowuje swoją pracę do zapotrzebowania chłodniczego lub grzewczego. Przyczynia się to znacznych oszczędności energii w porównaniu do klimatyzatorów typu on/off, które muszą być ręcznie włączane i wyłączane. Rozwiązanie w klimatyzatorach inwerterowych zwiększa również samą żywotność sprężarki, zapewniając również cichszą pracę i możliwość szybszego schłodzenia pomieszczenia, przy jednocześnie możliwie stałym poziomie utrzymania temperatury powietrza.

Podjęcie decyzji o wyborze klimatyzatora konwencjonalnego czy inwerterowego powinno zatem odbywać się po analizie wad i zalet tych dwóch rodzajów urządzeń, określeniu budżetu i oczekiwań oraz potrzeb użytkownika.

Korzyści montażu energooszczędnego klimatyzatora

Świadoma decyzja w wyborze klimatyzatora to również wzrastająca świadomość ekologiczna. Stawiając na modele zużywające mniej prądu, przyczyniamy się do zmniejszania niekorzystnych zmian klimatycznych. Im mniej energii zużywamy, tym mniejsza ilość gazów cieplarnianych przedostaje się do atmosfery.

Zauważalna różnica w rachunkach za prąd również jest jedną z lepszych korzyści płynących z montażu nowoczesnego, energooszczędnego klimatyzatora. Ponadto komfort, jaki płynie z posiadania klimatyzacji w domu, zwłaszcza najbardziej dostrzegalny jest w upalne dni. Nowoczesny klimatyzator może jednakże również pomieszczenie dogrzewać, co jest kolejną fantastyczną funkcją. Na rynku jest bardzo duży wybór urządzeń klimatyzacyjnych, które spełniwszy stawiane przed nim wymagania i mieszczący się w planowanym budżecie, może być świetną inwestycją służącą latami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj