Właściwie dobrany samozamykacz sprawia, że otwieranie i zamykanie drzwi odbywa się praktycznie bez wysiłku ze strony użytkownika budynku. Co oznacza w tym przypadku „właściwie dobrany”? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze samozamykacza drzwiowego do obiektów mieszkalnych, biurowych czy użyteczności publicznej.

Model samozamykacza a rodzaj drzwi

Samozamykacze drzwiowe to uniwersalne urządzenia, które można stosować w przypadku dowolnego rodzaju drzwi: wewnętrznych i zewnętrznych, a także bram i furtek. Nie oznacza to jednak, że w każdym modelu drzwi można zamontować dowolny samozamykacz. Jeśli jego parametry nie będą właściwie dobrane, otwieranie i zamykanie drzwi może być uciążliwe dla użytkowników budynku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zamykacza drzwiowego? Kluczową kwestią jest miejsce montażu, a także przeznaczenie drzwi. Jeśli samozamykacz ma być zamontowany w drzwiach wewnętrznych, można wybrać model o mniejszej sile zamykania – wewnątrz budynku mechanizm nie jest narażony na działanie wiatru. Z kolei w przypadku drzwi zewnętrznych samozamykacz powinien wyróżniać się nie tylko większą siłą zamykania, ale również odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne (opady deszczu, wilgoć).

Co jeszcze ma wpływ na wybór odpowiedniego samozamykacza drzwiowego? To kwestie związane z właściwościami samych drzwi:

  • waga skrzydła;
  • szerokość skrzydła;
  • sposób zamykania – drzwi prawe lub lewe (niektóre zamykacze drzwiowe są uniwersalne i można je montować z obu stron).

Warto przy tym pamiętać, że samozamykacze do drzwi przeciwpożarowych muszą spełniać dodatkowe wymogi. Wyposażenie tego rodzaju drzwi w zamykacz jest obowiązkowe – dzięki temu można ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia. Do tego celu nie można jednak wykorzystać dowolnego mechanizmu. Samozamykacze do drzwi przeciwpożarowych muszą spełniać określone normy: EN 1154, EN 1155, EN 1158. Dla bezpieczeństwa użytkowników budynku warto również zadbać o to, by zamykacz umożliwiał szybkie i łatwe otwieranie drzwi – dzięki temu można przyspieszyć i usprawnić ewakuację.

Jak samozamykacz do drzwi wpływa na komfort użytkowania?

O wygodę otwierania drzwi wyposażonych w samozamykacz szczególnie warto zadbać w miejscach, gdzie przebywają dzieci, osoby starsze czy osoby z niepełnosprawnością ruchową. Dla wszystkich wymienionych użytkowników budynków używanie ciężkich, masywnych skrzydeł drzwiowych może być kłopotliwe.

Ten problem można rozwiązać poprzez dobór odpowiedniego rodzaju samozamykacza drzwiowego. Technologie, które ułatwiają korzystanie z drzwi zwłaszcza osobom słabszym fizycznie, to np.:

  • technologia krzywkowa zamiast mechanizmu zębatkowego – wykorzystanie specjalnej szyny w samozamykaczu pozwala otwierać drzwi z użyciem mniejszej siły; w takie rozwiązanie (Cam-Motion®) jest wyposażony samozamykacz do drzwi ASSA ABLOY;
  • możliwość regulowania prędkości otwierania i zamykania drzwi na poszczególnych etapach;
  • samozamykacze podłogowe, umożliwiające przytrzymanie drzwi pod określonym kątem – to przydatne rozwiązanie w przypadku, gdy użytkownicy budynku często przechodzą pomiędzy pomieszczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj