Chociaż hale przemysłowe kojarzone są przede wszystkim z branżami produkcyjną i logistyczną, ich zastosowanie nie kończy się na tych sektorach. Obiekty stalowe mogą również pełnić funkcję magazynów, budynków handlowych czy widowiskowo-sportowych. Na co dzień z hal stalowych korzystają także przedsiębiorstwa rolnicze i sadownicze. Do czego ich używają?

Do niedawna przedsiębiorstwa działające w branży rolniczej decydowały się wyłącznie na hale przemysłowe budowane z wykorzystaniem tradycyjnych technologii. Obecnie coraz więcej z nich wybiera hale stalowe, które powstają w krótszym czasie, wymagają mniejszych nakładów finansowych i są lżejsze niż obiekty murowane.

Jakie jest przeznaczenie hal w gospodarstwach rolnych?

Hale przemysłowe – ochrona mienia

Hale przemysłowe buduje się po to, żeby chronić mienie przed działaniem warunków atmosferycznych. Opady śniegu, gradu, deszczu, silny mróz i upały negatywnie wpływają na maszyny rolnicze. Aby uniknąć konieczności częstych ingerencji mechanika i zadbać o stan pojazdów, powinno się je przechowywać pod wiatami albo w zamkniętych garażach. Za garaże mogą służyć hale stalowe – konstrukcje stalowe lub hybrydowe – w których w okresie zimowym, gdy maszyny stoją nieużywane, panuje odpowiednia wilgotność powietrza.

Dlaczego ten parametr jest tak ważny? Ponieważ wpływa na powstawanie ognisk korozji, a rdzewiejące podzespoły po pewnym czasie wymagają wymiany albo naprawy.

Magazynowanie płodów rolnych

Poza tym obiekty przemysłowe w rolnictwie pełnią również funkcję magazynów. Hale magazynowe mogą być wykorzystywane do przechowywania plonów – zarówno sypkich, np. zbóż, jak i owoców czy warzyw. W tym drugim przypadku mówimy o chłodniach, w których da się utrzymać stałą temperaturę oraz właściwy poziom wilgotności, a także kontrolować skład atmosfery wewnętrznej wpływającej na stan płodów rolnych.

W magazynach gromadzi się również środki ochrony roślin, nawozy, paliwa, pasze i inne produkty niezbędne do prowadzenia gospodarstwa.

Miejsce dla inwentarza

Na tym nie kończy się zastosowanie hal stalowych w rolnictwie. Hala przemysłowa może być także obiektem inwentarskim – oborą, chlewnią, kurnikiem itp. Wymiary i typ konstrukcji dobiera się w zależności od gatunku zwierząt, ich planowanej liczby oraz technologii chowu. Biorąc pod uwagę te parametry, stosuje się rozwiązania, które pozwalają na odpowiednie doświetlenie pomieszczeń czy stworzenie wymaganego obiegu powietrza.

Dlaczego warto?

Podsumowując, budownictwo przemysłowe to nie tylko obiekty logistyczne, magazyny wysokiego składowania czy centra handlowe, lecz także hale rolnicze. Dlaczego przedsiębiorstwa działające w tej branży wybierają konstrukcje stalowe? Ponieważ są trwałe, szybkie w budowie, można je użytkować od razu po zakończeniu prac, da się je dostosować do aktualnych potrzeb, a w razie potrzeby rozbudować lub przebudować. Dodatkowym atutem jest niski koszt inwestycji w porównaniu do obiektów murowanych.

Jeśli szukasz firmy, która tworzy od podstaw hale stalowe dla rolnictwa, sprawdź ofertę Commercecon (https://commercecon.pl), przedsiębiorstwa działającego na rynku od ponad 20 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj