O konieczności stosowania różnego rodzaju zabezpieczeń przeciwpożarowych mówi między innymi rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U.2019.0.1065, rozdział 3), gdzie znaleźć można wiele wytycznych dotyczących stosowanych materiałów i akcesoriów ppoż. W takim samym stopniu odnosi się to do puszek instalacyjnych, stanowiących skuteczną zaporę przed ogniem. Jakie cechy powinny mieć puszki instalacyjne ppoż?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Dlaczego stosowanie puszek instalacyjnych ppoż jest takie ważne?
- Jaką funkcję spełnia puszka ppoż?
- Jakie cechy powinna mieć puszka instalacyjna ppoż?
Spis treści
Zastosowanie puszek instalacyjnych ppoż
Ogień rozprzestrzenia się wszędzie tam, gdzie znajduje najłatwiejszy dostęp do substancji łatwopalnych. Innymi słowy, planując zakup i rozmieszczenie zabezpieczeń przeciwpożarowych trzeba wziąć pod uwagę wszystkie możliwe źródła zagrożenia, nie pomijając nawet tych najdrobniejszych. W przeciwnym razie najsłabszy punkt łańcucha zabezpieczeń może przyczynić się do tragedii.
Jednym z istotnych miejsc narażonych na powstanie wysokich temperatur, a w konsekwencji zarzewia ognia jest instalacja elektryczna. Przewody niewłaściwie eksploatowane bądź połączone wykazują tendencję do przegrzewania się, co w konsekwencji powoduje stopienie warstwy izolacyjnej i zapłon.
Zjawisko samozapłonu instalacji elektrycznych nader często występuje w puszkach instalacyjnych stanowiących miejsce styku kilku, a nawet kilkunastu przewodów rozprowadzonych następnie po obiekcie budowlanym.
Odpowiednio dobrana puszka instalacyjna ppoż zakupiona na stronie https://sklep-ppoz.pl/pl/c/Puszki-przeciwpozarowe/1029 jest w stanie zdusić zarzewie ognia, odcinając płomień od dostępu powietrza oraz blokując wszystkie drogi ujścia.
Jakie wymagania musi spełnić puszka instalacyjna przeciwpożarowa?
Puszki ppoż muszą odznaczać się wysoką odpornością na ogień. Ma to tym większe znaczenie, jeśli wewnątrz puszki poza standardową instalacją elektryczną znajdują się elementy układów bezpieczeństwa, do których zaliczyć można:
- Łącza oświetlenia awaryjnego;
- Łącza sygnalizatorów zagrożenia.
- Łącza klap dymowych;
- Łącza głośników systemowych.
W wielu przypadkach pożar nie może spowodować zakłóceń działania instalacji elektrycznej z uwagi na bezpieczeństwo osób znajdujących się w strefie zagrożenia.
Co wyróżnia dobre puszki instalacyjne ppoż?
Z tych powodów dobra puszka instalacyjna powinna być wykonana z blachy pokrytej czerwoną farbą proszkową, mającą na celu wyróżnienie puszki pośród innych części instalacji. Dodatkowo wewnątrz puszki ppoż mogą znajdować się kostki ceramiczne wraz z bezpiecznikiem przeciążeniowym.
Można się także zetknąć z sytuacją, w której dno puszki ppoż wykonane jest ze specjalnego tworzywa, które na skutek ognia pęcznieje, szczelnie zamykając otwór instalacyjny. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się ognia i trujących gazów powstających podczas spalania.
Nawet niewielkie ogniwo jest w stanie przerwać potężny łańcuch. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania i planowania instalacji elektrycznej, by zapewnić sobie spokój związany z dobrą ochroną przeciwpożarową, trwającą przez długie lata.