Kiedy warto mieć hydrofor w domu jednorodzinnym? Zastanawiasz się, czy zainwestować w hydrofor? Jak w ogóle działa hydrofor i jakie ma zalety? Na powyższe pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Budynek mieszkalny można zaopatrzyć w wodę na kilka sposobów. W sytuacji, gdy nie ma dostępu do sieci wodociągowej, należy oczywiście zorganizować ujęcie na własną rękę. Można wybrać studnię wierconą czy kręgową. W celu zautomatyzowania działania całej instalacji, potrzebna będzie dodatkowo odpowiednia pompa. Sporą popularnością cieszą się szczególnie pompy hydroforowe. Czym są, jakie mają zalety i dlaczego warto decydować się na rozwiązanie tego rodzaju? Szczegóły znajdziesz w poniższym wpisie.
Spis treści
Czym jest zestaw hydroforowy i jakie ma zalety?
Co to jest właściwie zestaw hydroforowy? Otóż to nic innego, jak rozwiązanie, które umożliwia zautomatyzować całkowicie dostawę wody użytkowej z danej studni do odbiornika. Ponadto zadaniem takiego zestawu jest także utrzymywanie na stałym poziomie ciśnienia wody w wodociągowej instalacji. Dostępne w ofercie na stronie https://ogrody24.pl/zestawy/zestawy-hydroforowe urządzenia przeznaczone są do pobierania wody z takiego źródła, w którym lustro wody znajduje się maksymalnie na 8 metrach. A zatem zestaw hydroforowy będzie świetnym rozwiązaniem dla studni głębinowej, kopanej czy dla zbiornika na deszczówkę.
Zestaw hydroforowy składa się z wielu elementów. Lista ta obejmuje pompę ssącą powierzchniową, zbiornik przeponowy, kolektor ssawny i tłoczny, zawory kulowe i zwrotne, włącznik ciśnieniowy, złącza pięciodrożne, manometr oraz czajniki zabezpieczające. Manometr to element, który służy do pomiaru ciśnienia, a zadaniem wyłącznika ciśnieniowego jest kontrola pracy pompy. Silniki, które najczęściej umieszcza się w tego rodzaju pompach, przeznaczone są do zasilania prądem jedno- lub trójfazowym.
Standardowy zestaw hydroforowy zbudowany jest ze zbiornika ciśnieniowego, pompy tłoczącej oraz ciśnieniowego wyłącznika. Zadaniem hydroforu jest oczywiście dostarczanie i przede wszystkim utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia wody w danej wodociągowej instalacji. Jak dobrać odpowiednią wielkość hydroforu do domu jednorodzinnego? Ogólnie kupując hydrofor – na przykład na stronie https://ogrody24.pl/ – musisz przede wszystkim zwróć uwagę na objętość zbiornika, wydajność pompy, którą dysponujesz, wydajność samego źródła wody oraz technologię wykonania interesującego Cię hydroforu. Szczegóły na temat wspomnianych parametrów znajdziesz na stronie https://ogrody24.pl/blog/post/jak-dobrac-odpowiednia-wielkosc-hydroforu-do-zasilenia-domu-jednorodzinnego w opublikowanym tam artykule.
Hydrofor do domków jednorodzinnych – kiedy warto je mieć?
Kiedy właściwie warto zainwestować w zbiornik i pompę? Otóż rozwiązania tego rodzaju znajdą zastosowanie przede wszystkim w sytuacji, gdy wodę będziemy czerpać z własnej studni. Nierzadko również poleca się zestawy hydroforowe w sytuacjach, gdy ciśnienie w podłączeniu do danej instalacji wodociągowej jest za małe, co sprawia, że woda nie będzie dopływać do każdego punktu czerpalnego. Jeśli chcesz doprowadzić wodę do pralki, prysznica, wanny czy umywalki, musisz zagwarantować swojej nieruchomości odpowiednie i oczywiście stałe ciśnienie.
Warto również wiedzieć, że dobre hydrofory akumulują ciśnienie i dodatkowo magazynują zapas wody. Dzięki temu potrzeby mieszkańców zawsze będą zaspokajane – również wtedy, gdy dojdzie do przerw w trakcie pracy wybranej przez Ciebie pompy.
Zbiornik hydroforowy ze stali nierdzewnej pozwalający uzyskać stałe ciśnienie wody przyda się przede wszystkim tam, gdzie są problemy z wodą. Wielkość zbiornika można dopasować do potrzeb domowników, aby można było przystąpić do zasilania wodą instalacji.