Potrzebujesz bezpiecznie i sprawnie wykonać prace na wysokości? Najlepiej sprawdzi się zwyżka. Wynajem tego rodzaju sprzętu to bardzo popularna usługa. Sprawdź, kiedy warto z niej skorzystać i ile może kosztować.
Spis treści
Przy jakich pracach warto rozważyć wynajem zwyżki?
Nazywane zwyżkami podnośniki to bardzo szeroka grupa maszyn o szerokim zastosowaniu. Pod tym pojęciem rozumie się przede wszystkim podnośniki osobowe pozwalające pracownikom na wygodną realizację niezbędnych prac na wysokościach. Dostępne są jednak również zwyżki towarowe umożliwiające unoszenie ładunków nakreśloną wysokość.
Dzięki zróżnicowanej budowie zwyżki ułatwiają realizację wielu zadań są wykorzystywane między innymi:
- na budowach i przy pracach renowacyjnych oraz naprawczych (np. na elewacjach, dachach),
- w energetyce do montażu, przebudowy i naprawy urządzeń energetycznych,
- w ogrodnictwie, np. do przycinania drzew,
- do montażu i wymiany reklam wielkoformatowych (billboardów, bannerów),
- przy pracach porządkowych (np. czyszczeniu elewacji, myciu okien),
- w branży filmowej i fotograficznej – do tworzenia ujęć z góry.
To oczywiście tylko przykłady najczęstszych sytuacji, w których potrzebny jest wynajem zwyżki. Należy przy tym zaznaczyć, że są to maszyny o zróżnicowanej budowie, dzięki czemu nadają się nawet do nietypowych zastosowań. Na przykład podnośniki przegubowe pozwalają ominąć przeszkody i dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, a zwyżki na gąsienicach mogą bez trudu poruszać się na nierównym podłożu.
Kiedy warto postawić na wynajem zwyżki?
Zwyżki można zarówno kupić, jak i łatwo wynająć. To pierwsze rozwiązanie wiąże się ze sporymi kosztami – nie tylko samego zakupu, ale również utrzymania czy serwisu. Dlatego w wielu przypadkach to właśnie wynajem zwyżki okazuje się bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Wynajem może być krótkotrwały (idealny, gdy trzeba zrealizować jedno konkretne zadanie) lub długoterminowy (np. sezonowy – gdy konieczność prac na wysokości pojawia się tylko w określonym sezonie). Co ważne, wynajem podnośnika zazwyczaj obejmuje również wynajęcie wykwalifikowanego pracownika (operatora), ponieważ do obsługi tego typu urządzeń potrzebne są specjalne uprawnienia. Oznacza to, że można realizować prace na wysokości bez konieczności inwestowania w drogi sprzęt i dodatkowy personel.
Wynajem zwyżki będzie najkorzystniejszy w przypadku:
- krótkotrwałych, jednorazowych lub okresowych prac na wysokości,
- braku możliwości zainwestowania dużych środków pieniężnych w zakup podnośnika,
- braku warunków do przechowywania zwyżki,
- chęci uniknięcia kosztów eksploatacyjnych i serwisowych,
- braku personelu z odpowiednimi uprawnieniami.
Ponadto warto wiedzieć, że wynajem zwyżek zapewnia niezawodność sprzętu. Dbałość o sprawność urządzenia leży po stronie wypożyczalni. W razie awarii zapewniany jest serwis lub urządzenie zastępcze – bez dodatkowych opłat. Wszystko to sprawia, że z wynajmu zwyżek korzysta naprawdę wiele firm i osób prywatnych. Zakup podnośnika koszowego może być opłacalny w zasadzie tylko wtedy, gdy będzie on regularnie i często używany.
Wynajem zwyżki – cena
Ile kosztuje wynajem zwyżki? Cena jest zależna od kilku czynników, w szczególności zaś od:
- parametrów sprzętu,
- okresu wynajmu,
- rodzaju usługi (wynajem z operatorem lub bez),
- dodatkowych usług (np. kosztu dostarczenia do klienta).
Zanim zdecydujesz się na wynajem zwyżki, możesz poprosić o przesłanie cennika lub indywidualną wycenę. Pomoże Ci to oszacować opłacalność tej usługi.