Panele fotowoltaiczne – co zrobić z nadwyżką energii z fotowoltaiki?

Celem osób inwestujących w instalację fotowoltaiczną jest nie tylko uzyskanie pewnej formy niezależności energetycznej, ale także redukcja kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej. Nie istnieje zaś lepsza strategia redukowania tych kosztów niż maksymalizacja autokonsumpcji energii produkowanej przez instalację w czasie rzeczywistym. Niekiedy może w tym pomóc nawet prosta zmiana codziennych nawyków, istnieją jednak także bardziej interesujące sposoby, nad którymi warto się pochylić.

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto postawić na autokonsumpcję energii,
  • jak poprawić poziom autokonsumpcji.

Zbudowane z ogniw fotowoltaicznych panele fotowoltaiczne to coraz chętniej stosowane rozwiązanie energetyczne. W tym tekście podpowiadamy, co zrobić, aby uniknąć nadwyżki energii i co zrobić z tą już uzyskaną.

Fotowoltaika: co z nadmiarem energii? Dlaczego autokonsumpcja zawsze się opłaca?

Każda instalacja fotowoltaiczna, która jest instalacją typu on-grid, czyli podłączoną do krajowej sieci elektroenergetycznej, jest instalacją, z której energia rozliczana jest według określonego schematu. Aktualnie istnieją w Polsce dwa typy rozliczeń energii z fotowoltaiki. Instalacje budowane obecnie i planowane w przyszłości mogą być uwzględnione wyłącznie w tzw. systemie net-billingu, natomiast te włączone do eksploatacji przed 31 marca 2022 roku na mocy obowiązującej przez 15 lat umowy mogą być rozliczane na wcześniejszych zasadach tzw. net-meteringu.

Niezależnie od formy rozliczenia w każdym przypadku użytkownik instalacji ma do czynienia z pewnymi stratami w momencie, gdy jego instalacja oddaje energię do sieci. Ile energii z fotowoltaiki można odzyskać w takim układzie? W systemie net-meteringu prosument mógł z powrotem uzyskać 70 do 80% wprowadzonej energii, a więc strata wynosiła od 20 do 30%. W systemie net-billingu sytuacja jest bardziej skomplikowana, prosument prowadzi bowiem odsprzedaż energii z fotowoltaiki po aktualnych giełdowych cenach i wartość tej energii gromadzona jest na depozycie prosumenckim właściciela instalacji. Zakup energii w przypadku niewystarczającej produkcji z instalacji PV odbywa się jednak na normalnych warunkach wynikających z zaakceptowanej taryfy z uwzględnieniem wszelkich dodatkowych opłat, np. dystrybucyjnej. Ponadto niewykorzystane w ciągu 12 miesięcy nadwyżki energii z fotowoltaiki zgromadzone w ramach depozytu można odzyskać w wysokości nie większej niż 20% wartości energii przekazanej do sieci w ramach danego miesiąca kalendarzowego.

Konkluzja płynąca z powyższych zasad jest taka, że najbardziej korzystna dla właściciela instalacji PV jest sytuacja, w której produkowana energia jest w całości wykorzystywana na pokrycie bieżących potrzeb, bez konieczności magazynowania energii z fotowoltaiki w sieci elektroenergetycznej. Zwykle jednak poziom autokonsumpcji w przeciętnym gospodarstwie domowym nie przekracza przedziału 20-25%. Tak niewielki poziom spowodowany jest samą charakterystyką działania instalacji. Większość produkowanej energii przypada na okres od kwietnia do września. W tym czasie mamy do czynienia z nadprodukcją, która zdecydowanie przewyższa bieżące potrzeby. Stan odwrotny ma zaś miejsce w sezonie zimowym, kiedy to zapotrzebowanie na energię znacznie przewyższa możliwości produkcyjne. Do tego dochodzą jeszcze uwarunkowania związane z cyklem dnia i nocy. W ciągu dnia, kiedy produkowana jest energia elektryczna, wiele osób przebywa poza domem i nie korzysta z urządzeń elektrycznych. Wieczorem sytuacja się odwraca i przy braku produkcji ma miejsce pobór energii. Istnieją jednak rozwiązania pozwalające na optymalizację wskaźnika konsumpcji własnej.

Jak wykorzystać energię z fotowoltaiki?

Aby uniknąć sytuacji, w której produkowana przez Twoje panele energia nie jest w całości wykorzystywana na pokrycie potrzeb Twojego gospodarstwa, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami odnośnie do tego, co może pomóc Ci w jej wykorzystywaniu na bieżąco:

  1. Zmiana nawyków związanych z użytkowaniem sprzętu AGD i RTV. O ile nie mamy żadnego pola manewru w przypadku urządzeń takich jak lodówka, to już skutecznie możemy zaplanować pranie i suszenie ubrań w godzinach dziennych. W podobny sposób można zaprogramować pracę zmywarki do naczyń. W dzisiejszych czasach coraz więcej różnorakich narzędzi to urządzenia bezprzewodowe, akumulatorowe. W tym przypadku warto również zaplanować ładowanie akumulatorowego odkurzacza, wkrętarki lub podkaszarki w porze dziennej, przypadającej na okres największej produkcji z instalacji PV.
  2. Chłodzenie i PV to zgrany duet. Zapotrzebowanie na chłodzenie budynków rośnie wprost proporcjonalnie do możliwości produkcyjnych instalacji fotowoltaicznej. Do realizacji tego celu można wykorzystać pompę ciepła z funkcją aktywnego chłodzenia. Jeśli zatem do tej pory obawiałeś się kosztów związanych z tą funkcją, to zaprogramowanie chłodzenia w godzinach dziennych wraz z odpowiednio zwymiarowaną instalacją PV nie powinno wywoływać już żadnych rozterek. Inną możliwością jest instalacja klimatyzacji. Oczywiście zwiększenie poziomu autokonsumpcji nie powinno polegać na wyszukiwaniu na siłę sztucznych potrzeb. Chłodzenie w czasie upalnego lata nie należy jednak do takiej kategorii i wiele osób odczuwających taką potrzebę nie realizowało jej właśnie ze względu na późniejsze koszty eksploatacyjne.
  3. Instalacja PV otwiera drogę do realizacji funkcji grzewczych z wykorzystaniem urządzeń takich jak pompy ciepła i kotły elektryczne. O ile jednak w przypadku funkcji centralnego ogrzewania możliwości zwiększenia poziomu autokonsumpcji są bardzo ograniczone ze względu na największy pobór w okresie przypadającym na najmniejszą produkcję, to już sytuacja z produkcją ciepłej wody użytkowej wypada znacznie korzystniej. Podgrzew wody użytkowej jest niezbędny przez cały rok, a zapotrzebowanie na wodę kąpielową wręcz wzrasta w sezonie letnim, kiedy to ze względu na wzmożone pocenie się korzystanie z prysznica jest szczególnie intensywne. Aby móc poprawić poziom autokonsumpcji, należy korzystać z systemów magazynowania wody użytkowej w podgrzewaczach pojemnościowych. Mogą być one ładowane w wybranych porach dnia po uprzednim zaprogramowaniu odpowiednich przedziałów czasowych na regulatorze pompy ciepła lub kotła elektrycznego.
  4. Działanie elektrycznych urządzeń grzewczych można zoptymalizować dzięki dodatkowym możliwościom zarówno samych urządzeń, jak i układu PV. Część dostawców komponentów PV oferuje swoim klientom dodatkowe wyposażenie umożliwiające zarządzanie ilością energii wprowadzanej do sieci. Takie rozwiązanie oferuje np. marka Vaillant, która w swojej ofercie produktowej posiada dodatkowe komponenty, takie jak inteligentny licznik energii oraz menedżer PV. Wraz z falownikiem tworzą one kompletny system umożliwiający podanie sygnału do urządzenia grzewczego w celu jego załączenia ze względu na bieżącą nadprodukcję energii. Przykładowo pompy ciepła marki Vaillant, np. flexoCOMPACT, dysponują specjalnym zaciskiem PV ready, którego zwarcie powoduje uruchomienie ładowania zasobnika wody użytkowej także wtedy, gdy znajduje się on poza przedziałem czasowym pracy. W sytuacji gdy nadprodukcja w dalszym ciągu ma miejsce, a urządzenie posiada aktywowaną funkcję centralnego ogrzewania, pompa zwiększa podaż ciepła do instalacji grzewczej o pewną, zdefiniowaną wcześniej, zwiększoną wartość temperatury zasilania układu.

Stosując się do powyższych wskazówek, a także wybierając odpowiednie i współpracujące ze sobą systemy zarządzania energią, bez problemu zwiększysz autokonsumpcję budynku nawet do 60%, a tym samym wykorzystasz pełne możliwości własnej instalacji fotowoltaicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj