Pianka PUR to niezwykle lekki, szczelny i praktyczny materiał, którego używa się głównie do ocieplania. Łatwa aplikacja oraz wszechstronne zastosowanie tego surowca sprawiają, że pianka PUR stosowana jest na wielu powierzchniach. Jednym z bardziej popularnych zastosowań jest aplikacja tej substancji na poddaszu, w celu stworzenia izolacji cieplnej pomiędzy dachem, a powierzchnią użytkową. Jaka pianka PUR jest najpopularniejsza, jak aplikuje się ten materiał i gdzie najlepiej jest go stosować? Oto praktyczny poradnik.

Pianka PUR – zastosowanie

Głównym zastosowaniem praktycznej pianki PUR jest docieplanie oraz izolowanie przestrzeni na poddaszu. Substancja ta jest bowiem doskonale szczelna i w łatwy oraz efektywny sposób wypełnia wszystkie luki. Bardzo ważnym zastosowaniem PUR jest także uszczelnianie fundamentów ścian, podłóg oraz stropów w budownictwie. Pianka PUR jest używana m.in. w :

  • budynkach mieszkalnych,
  • halach usługowych,
  • obiektach użytku publicznego,
  • magazynach,
  • i wielu innych budynkach.

Izolowanie pianką PUR jest szybsze niż użytkowanie wełny mineralnej lub innych surowców ocieplających. Zaletą tego materiału są jego właściwości rozprężające i doskonale wypełniające każdą szczelinę. Pianka PUR jest także bardzo lekka.

Wskazówka: Pianka PUR jest bardzo dobrym wyborem, w przypadku konieczności ocieplania i izolowania dachu z wieloma załamaniami i szczelinami. W takim przypadku aplikacja wełny mineralnej byłaby bardzo pracochłonna. 

Jak używać pianki PUR?

Pianka PUR dostępna jest w praktycznych puszkach, które wyposażono w praktyczny aplikator. Materiał ten można nabyć także w beczkach i aplikować na izolowaną powierzchnię przy użyciu specjalnych pistoletów natryskowych. Pianka poliuretanowa użytkowana przez profesjonalne firmy dekarskie, budowlane i wykończeniowe nanoszona jest na powierzchnię przy użyciu specjalistycznych maszyn, które składają się m.in. z:

  • agregatu natryskowego,
  • pistoletu dozującego piankę,
  • węży/rurek przemieszczających piankę z pojemnika w miejsce powstawania izolacji.

Aplikacja pianki PUR powinna być dokładna, choć sam materiał jest dość łatwy w użytku. Po nałożeniu pierwszej warstwy materiału, należy odczekać aż pianka wyschnie. Dopiero wtedy można przystąpić do aplikacji warstwy drugiej.

Ważne: Podczas użytkowania pianki nie należy zapomnieć założeniu odzieży ochronnej i okularów.

Pianka PUR – na jaką powierzchnię?

Ważnym aspektem jest przygotowanie powierzchni pod piankę. Powinna być ona wolna od rdzy, zabrudzeń oraz tłuszczu. Warto także wyczyścić powierzchnię z ewentualnych warstw starej, zaschniętej pianki PUR używając do tego specjalnych drucianych szczotek. Sprawdzenie stanu dachu i ścian przed nałożeniem pianki poliuretanowej to niezbędna czynność przed przystąpieniem do prac. PUR może być nakładana m.in. na:

  • drewno,
  • beton,
  • płyty GK.

Warto także pamiętać, że profesjonalne firmy zajmujące się aplikacją pianki PUR, posiadają wymagane doświadczenie i certyfikaty. Powierzając im wykonanie izolacji można mieć większą pewność, że dach lub ściana będzie zabezpieczona prawidłowo.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj