storczyk

Storczyki, znane również jako orchidee, są jednymi z najpiękniejszych kwiatów na świecie ze względu na ich duże, długotrwałe kwiaty i wyraziste kolory. Występują w kolorach białym, różowym, magenta, fioletowym i żółtym. Storczyki symbolizują płodność, elegancję i miłość. Z tego powodu często są one wręczane jako prezenty dla świeżych rodziców.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów storczyków jest storczyk ćma lub phalaenopsis. Odmiana ta kwitnie od jednego do dwóch razy w roku, a kwiaty utrzymują się od dwóch do trzech miesięcy. Inne popularne odmiany to dendrobium i oncidium, które kwitną od jednego do dwóch razy w roku i mają kwiaty trwające nieco ponad miesiąc.

Jeśli jesteś właścicielem storczyka lub chcesz go podarować jako prezent, ważne jest, abyś wiedział, jakiej wyjątkowej pielęgnacji wymaga ta odmiana kwiatów. Skorzystaj z naszego przewodnika po storczykach, aby dowiedzieć się jak dbać o storczyki. Od porad dotyczących pielęgnacji gleby po wskazówki dotyczące podlewania, mamy przepis na to, by utrzymać storczyk przy życiu i zdrowiu.

Oto główne wymagania dotyczące prawidłowej pielęgnacji storczyków

  • Większość orchidei wymaga wody raz w tygodniu. Należy unikać nadmiernego podlewania, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni.
  • Umieść storczyk na jasnym parapecie skierowanym na wschód lub zachód.
  • Tygodniowe karmienie nawozem przeznaczonym dla orchidei.
  • Przesadzanie do świeżej mieszanki storczyków, gdy storczyk przestanie kwitnąć.

Orchidee mają różne potrzeby w zakresie opieki

Rodzina storczyków ma ponad 880 różnych typów (zwanych rodzajami) i ponad 22 000 gatunków. Liczby te rosną każdego roku, co sprawia, że storczyki są największą i najbardziej zróżnicowaną z rodzin roślin kwitnących. Większość storczyków to rośliny tropikalne, które żyją jako epifity lub „rośliny powietrzne” zawieszone na drzewach. Niektóre storczyki są litofitami lub „roślinami skalnymi” rosnącymi na lub wśród skał. Pozostałe storczyki są roślinami ziemnymi, które rosną w gliniastym podłożu dżungli. W przypadku tak zróżnicowanej rodziny roślin, trudne jest podanie ogólnych wytycznych dotyczących pielęgnacji storczyków. Istnieje jednak tylko kilkadziesiąt gatunków, które są powszechnie produkowane, a jeszcze mniej dostępnych w miejscowej szkółce. Na naszej stronie przedstawiamy podstawowe wprowadzenie do wielu popularnych gatunków storczyków. Rośliny sprzedawane w szkółkach, kwiaciarniach, sieciach sklepów metalowych i sklepach spożywczych są prawdopodobnie hybrydami. Hybrydy te zostały stworzone poprzez krzyżowanie różnych gatunków, a czasami różnych rodzajów w celu rozmnażania się w pożądanych cechach, takich jak kolor, zapach, wielkość kwiatów i łatwość pielęgnacji oraz wyhodowania wielu trudnych aspektów pielęgnacji czystych gatunków storczyków. Dzisiejsze hybrydy storczyków są bardzo satysfakcjonujące dla roślin domowych do wzrostu i są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, jeżeli poświęcisz trochę czasu na zrozumienie ich podstawowych potrzeb.

Środowisko wzrostu orchidei w odniesieniu do opieki nad storczykami

Wyobraź sobie, że stoisz w dżungli i patrzysz w górę na orchideę, która trzyma się drzewa. Jej korzenie chwytają korę drzewa i używają go do podpierania. Storczyk nie otrzymuje żadnych substancji odżywczych z samego drzewa, nie jest pasożytem, otrzymuje tylko podparcie i odrobinę pożywienia z materii organicznej rozkładającej się w kanciastych gałęziach lub odchodów zwierzęcych, które zmywają się po drzewie w deszczu. W dżungli jest wilgotno i te korzenie orchidei przystosowały się do wchłaniania wody z wilgotnego powietrza, stąd określenie „epifit”. Wiele storczyków ma do czynienia z okresami obfitości wody i suchości, dlatego też mają one grube pnie zwane „pseudobulwami”, które pozwalają im na przechowywanie i zatrzymywanie wody na czas suszy. Wyobraźmy sobie teraz tę samą roślinę w doniczce w typowym domowym środowisku. Jak bardzo musi to być dziwne dla rośliny i jak bardzo różni się od warunków, do których orchidea się przystosowała. Zrozumienie warunków naturalnych, w jakich rośnie orchidea, ma decydujące znaczenie dla zrozumienia, czego orchidea potrzebuje do swojej pielęgnacji.

rodzaje storczyków

Top 8 pytań dotyczących dbania o storczyki

Podstawowym warunkiem udanej pielęgnacji storczyka jest zrozumienie jego potrzeb w zakresie wsparcia, światła, żywności, wilgotności, wody, ruchu powietrza i temperatury.

Jaka jest najlepsza mieszanka storczykowa?

Najlepsze mieszanki storczykowe zawierają specjalne media, które sprzyjają zdrowemu drenażowi i dobremu przepływowi powietrza. Należy zauważyć, że storczyki nie rosną w brudzie, ponieważ spowoduje to uduszenie ich korzeni i zabicie rośliny. Storczyki wymagają specjalnych podłoży, w których będą rosły. Najlepszym podłożem dla orchidei jest takie, które najlepiej pasuje do rodzaju storczyka i warunków w jakich on rośnie. Często w mieszance storczykowej zmieszane są różne podłoża z każdym składnikiem, co nadaje jej unikalne, pożądane cechy. Celem jest to samo, aby zastosować mieszankę otwartą i przewiewną, która zapewni storczykowi odpowiednią do jego potrzeb ilość wilgoci.

Jakich doniczek do storczyków należy używać?

Storczyki nie rosną w doniczkach na wolności. Umieszczamy je w doniczkach dla naszej wygody. W związku z tym musimy zrozumieć jak bardzo jest to dziwne dla rośliny, jej korzenie lubią oddychać i być wolne. Idealnie jest, aby korzenie orchidei rosły poza doniczką. Niestety, nasze domy nie są wystarczająco wilgotne, aby dobrze podtrzymywać epifity. Więc doniczka pomaga trzymając trochę wilgoci wokół korzeni. Sekretem uprawy zdrowych storczyków jest wyhodowanie zdrowych korzeni. Zwykłe rośliny doniczkowe są oceniane na podstawie wzrostu ich liści. W przypadku orchidei wzrost korzeni jest najlepszym wskaźnikiem zdrowia rośliny. W przypadku storczyków uprawianych w doniczkach musimy szczególnie dbać o to, aby nie gniły one i nie dusiły korzeni.

Ponieważ uzyskanie dobrego bilansu wilgotności jest tak bardzo ważne dla optymalnej pielęgnacji storczyków, wielu hodowców wybiera przezroczyste doniczki, aby łatwiej było widać, kiedy korzenie się rozwijają, a kiedy nie. Uważa się, że korzenie orchidei angażują się w fotosyntezę, co ma sens biorąc pod uwagę fakt, że rosną wystawione na działanie światła padającego na drzewo, a przejrzyste donice umożliwiają fotosyntezę przez korzenie storczyków. Białe donice przepuszczają przez nie również trochę światła.

Jakiego rodzaju nawóz do storczyków powinienem używać?

Storczyki wymagają specjalnego nawozu przeznaczonego do uprawy roślin storczykowatych, aby rosły naprawdę dobrze. Wspólnym składnikiem wielu gotowych do użycia formuł nawozowych jest mocznik, który nie jest dobrze wchłaniany przez storczyki. W związku z tym najlepiej jest uzyskać nawóz przeznaczony do pielęgnacji storczyków. Storczyki nie wymagają dużej ilości nawozu; regularnie rozcieńczana ilość jest optymalna do pielęgnacji storczyków. Większość hodowców storczyków zaleca nawożenie „słabo, co tydzień”.

Podczas podlewania rośliny należy swobodnie przepłukiwać wodą. Wiele osób zabiera storczyki do zlewu, aby okresowo zalać je wodą. To właśnie tlenu do korzeni potrzebują storczyki, które otrzymają go z połączenia dobrej otwartej mieszanki i właściwych nawyków podlewania. Informacje na temat nawożenia można znaleźć w naszym FAQ dotyczącym nawożenia.

Jak wilgotność i ruch powietrza wpływają na storczyki?

Storczyki nie lubią „mokrych stóp”, ale bardzo lubią wilgoć. W związku z tym orchidee uprawiane w domu często umieszczane są na tackach z wilgocią. Tacki te pozwalają na gromadzenie się wody w podłożu, podczas gdy roślina jest zawieszona nad wodą. Dostępne są komercyjne tace lub można stworzyć tacę z tortownicy wypełnionej kamieniami lub odwróconą podstawką pod garnki, wszystko po to, aby doniczka z storczykiem znajdowała się nad zbiornikiem wody. W ten sposób storczyk korzysta z odparowania wody. Storczyki lubią być również zbierane blisko siebie, ponieważ pomaga to również w podnoszeniu wilgotności wśród roślin. Jest to niezmiennie działanie równoważące, ponieważ storczyki również lubią ruch powietrza, ale stały ruch suchego powietrza powoduje wysychanie roślin. Zbyt dużo wilgoci i zbyt mało ruchu powietrza, a rośliny mogą stać się podatne na gnicie. Osiągnięcie dobrej równowagi pomiędzy wilgotnością a ruchem powietrza jest jednym z celów udanej pielęgnacji storczyków.

Jakie są wymagania świetlne wobec storczyków?

gdzie powinien stać storczyk

Storczyki mają bardzo zróżnicowane potrzeby świetlne i zrozumienie odpowiedniej ilości światła dla danego typu storczyka jest niezbędne do ich pielęgnacji. Nawet storczyki „światłolubne” nie wymagają takiego rodzaju jasnego, bezpośredniego nasłonecznienia jak pomidory, ale nawet storczyki „nielubiące światła” nie będą szczęśliwe bez końca w środku pomieszczenia z dala od jakiegokolwiek źródła światła. Nawet okno północne może być zbyt słabo oświetlone, aby storczyki kwitły niezawodnie, ale okno południowe może wymagać trochę cieniowania. W rzeczywistości często to właśnie niewystarczające światło hamuje kwitnienie orchidei. Niektóre storczyki, zwłaszcza te, które lubią dużą ilość światła, lubią być umieszczone na zewnątrz w cieniu, a dla wielu orchidei o dużym natężeniu światła jest to najłatwiejszy sposób, aby dać im wystarczająco dużo światła do zakwitu. Jeśli orchidee o wysokim natężeniu światła mają pozostać w pomieszczeniach, wiele z nich nie zakwitnie niezawodnie bez jakiegoś dodatkowego światła, chyba że znajdują się w bardzo jasnym pomieszczeniu słonecznym lub szklarni. Na szczęście żarówki fluorescencyjne z żarówkami o szerokim spektrum działania działają dość dobrze w przypadku storczyków, podobnie jak światła o wysokiej intensywności rozładowania (HID). Również w przyrodzie storczyki otrzymują naturalne sygnały świetlne. Dni stają się dłuższe, a następnie krótsze. W naszych domach mamy zapalone światło w nocy i mamy tendencję do utrzymywania regularnego rozkładu dnia przez cały rok, a to może zaburzyć naturalny zegar biologiczny orchidei.

Jakiej temperatury wymagają storczyki?

Temperatura, jakiej wymaga orchidea zależy od rodzaju posiadanej przez Ciebie orchidei. Storczyki Phalaenopsis, na przykład, cieszą się temperaturą w ciągu dnia w dowolnym miejscu od połowy lat siedemdziesiątych do połowy lat osiemdziesiątych. Dendrobiumy natomiast lubią, gdy ich temperatura jest niższa o około 10 stopni. Niektóre storczyki używają chłodu w jesiennym powietrzu lub różnicy między temperaturą w nocy a temperaturą w ciągu dnia jako wskazówkę, aby dać im znać, że pory roku się zmieniają i nadszedł czas, aby przygotować się do zakwitu. Ponownie fakt, że wiele osób preferuje dość stałą temperaturę w swoich domach jest sprzeczny z naturalnym środowiskiem, w którym żyje orchidea. Nie oznacza to, że wszystko jest stracone, tylko trzeba podkreślić, że poznanie potrzeb danego typu storczyka, o który starasz się zadbać, pozwoli Ci na dokonanie drobnych zmian w celu zaspokojenia tych potrzeb i zostanie wynagrodzone pięknymi kwiatami storczyka. Dobrze jest znać umiarkowane preferencje orchidei w swojej kolekcji. Często zdarza się, że storczyki rosnące w chłodniejszych warunkach mogą być umieszczone bliżej chłodnego okna lub w chłodniejszym miejscu w domu.

Jak należy podlewać storczyki?

podlewanie storczyków

Kluczem do podlewania storczyków nie jest nadmierne podlewanie. Naprawdę nie, jest! Prawidłowe podlewanie storczyków jest prawdopodobnie najtrudniejszym aspektem pielęgnacji storczyków. Odpowiednia ilość wody do podlewania orchidei różni się w zależności od rodzaju orchidei, rodzaju jej mieszanki oraz środowiska, w którym orchidea rośnie. Storczyki chcą mieć „odpowiednią” ilość wody, nie za dużo i nie za mało. Odpowiednia ilość zależy również od pory roku; storczyki szybciej wysychają, gdy jest gorąco, niż gdy jest zimno. Kluczem jest zróżnicowanie częstotliwości podlewania storczyków, rodzaju doniczki, rodzaju mieszanki, szczelnego upakowania mieszanki i ilości powietrza, aż do osiągnięcia właściwej równowagi dla każdej storczyki. Wymaga to czasu i cierpliwości, ale procentuje zwiększonym zdrowiem i wigorem orchidei, co przekłada się na większe zakwity. Jedyną rzeczą, której należy unikać jest ograniczenie ilości wody, którą podaje się storczykowi podczas podlewania. W zasadzie największy sukces osiąga się, gdy storczyk jest podlewany liberalnie, pozwalając wodzie wylewać się z dna doniczki, aż do całkowitego nasycenia roślin i mediów. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to zazwyczaj doprowadzenie orchidei do zlewu i swobodne podlewanie przez mieszankę. W niektórych przypadkach można podlewać storczyk na jego tacy wilgotnościowej. Po podlewaniu storczyk powinien wrócić do swojego miejsca wzrostu aż do następnego podlewania, które może trwać od kilku dni do tygodnia lub dłużej. Ustalenie rutyny może pomóc, np. podlewanie w weekend i sprawdzanie roślin w połowie tygodnia. W razie wątpliwości, poczekaj, za mało jest lepsze niż za dużo.

Jak się opiekować chorą orchideą?

Często pierwszą oznaką problemu z hodowlą orchidei jest inwazja robaków lub bakterii. Wyciągnij zainfekowane rośliny i przenieś je z dala od innych NIEZALEŻNIE! Trzymaj ją z dala, aż do zakończenia leczenia. Najlepszą obroną przed grzybami/ infekcjami bakteryjnymi jest dobra obrona. Spryskujemy liście co miesiąc preparatem Physan (1 łyżeczka/galonik) jako środek zapobiegawczy. Weź dodatkową butelkę cynamonu do sekcji przypraw w lokalnym sklepie spożywczym i trzymaj ją w pobliżu orchidei. W przypadku cięcia na roślinie lekko posypać cynamonem, ponieważ jest to skuteczny środek bakteriobójczy/grzybiczy i jest bezpieczny w użyciu. Spryskać Fizykanem zmieszanym z 1 łyżką stołową/galonem w przypadku pojawienia się infekcji. Dla robaków zaczynamy od wlewu cynamonu GET OFF ME! i zwiększamy do 50/50 wcieranie alkoholu i GET OFF ME! mix. Lubimy wkładać do opryskiwacza patyczek cynamonowy w celu zwiększenia skuteczności roztworu w czasie.

W niektórych przypadkach problemy mogą „zejść pod ziemię” i przenieść się z liści do mediów i na korzenie. Jeśli masz roślinę, która po prostu nie wydaje się odzyskiwać, może to być spowodowane tym, że problemy chowają się pod powierzchnią. W takich przypadkach przesadzanie jest dobrym pomysłem i może być jedynym sposobem na wyeliminowanie problemu na dobre. Czasami storczyki rozwijają infekcję, która wygląda jak małe muszki owocowe zwane gnatami grzybowymi. Są one czymś więcej niż tylko dokuczliwością, ponieważ żywią się delikatnymi korzonkami storczyków.

Uwaga: Jeśli podejrzewasz infekcję wirusową, zbadaj roślinę lub zniszcz ją. Przede wszystkim należy ją odizolować do czasu wydania werdyktu. Niestety, nie ma sposobu na wizualną identyfikację wirusa od grzyba lub innych szkód i nie ma sposobu na wyleczenie wirusa, gdy roślina zostanie zainfekowana. Z tego powodu, jeśli nabędziesz zakład z wirusem, najlepiej jest go zniszczyć, zanim wirus zostanie przekazany do reszty kolekcji.

Jak często kwitną storczyki?

Jeśli zadbasz o swoją orchideę zgodnie z instrukcją, za sześć do dziewięciu miesięcy powinieneś zobaczyć ponowne rozkwitnięcie. Jeśli orchidea nie kwitnie, to prawdopodobnie jest to jeden z tych ośmiu powodów:

  • Niewystarczająca ilość światła
  • Za dużo światła
  • Zła temperatura
  • Za dużo lub za mało nawozu
  • Potrzeby przesadzania
  • To zła pora roku.
  • Za mało wody
  • Za dużo wody

Wiedza, jak odnawiać storczyki, jest umiejętnością, która wymaga praktyki. Być może trzeba będzie przetestować kilka z tych czynników przed znalezieniem źródła problemu.

Jak długo żyją storczyki?

Storczyki mogą żyć latami, a nawet dekadami przy odpowiedniej opiece. Cykl życia storczyków składa się z początkowego rozkwitu (zwykle jesienią), okresu uśpienia i ponownego rozkwitu. Jeśli orchidea jest pielęgnowana, to powtarza fazy uśpienia i rozkwitu co kilka miesięcy.

1 KOMENTARZ

  1. Żona na 6 storczyków. 1 raz w tygodniu zalewa je wodą odstawia i kiedy kwiatki sobie naciągną, to wylewa wodę z doniczki. Pięknie jej to kwitnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj