ogródek warzywny

Ogrodnictwo w dzisiejszych czasach jest jednym z najczęściej podejmowanych hobby. Mówi się, że warzywa z własnego ogródka smakują o wiele lepiej niż te kupne. Na dodatek, żyjąc w erze ciągłego rozkwitu mody na ekologiczne i bio produkty, kto nie chciałby mieć dostępu do swoich własnych, kontrolowanych upraw? Jedną z największych zalet posiadania własnego ogródka warzywnego jest dostęp do ziół, warzyw, owoców i innych hodowanych roślin bez potrzeby wychodzenia do sklepu. Założenie ogródka jest krokiem w kierunku świadomej i pysznej diety, a także sposobem na aktywne spędzanie czasu na zewnątrz – taki kawałek użytkowej ziemi wymaga wiele uwagi i opieki, by wszystkie procesy przebiegały prawidłowo.

Jak należy rozpocząć przygodę z ogrodnictwem

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zdecydowanie o tym, co znajdzie się na ogródku. Należy poznać potrzeby roślin uprawnych i ocenić, czy jesteśmy w stanie poświęcić im odpowiednio wiele uwagi, by rozwijały się prawidłowo i wydawały plony. Bardzo ważne jest to, ile czasu dane warzywa potrzebują na wzrost i dojrzewanie – warto dowiedzieć się więcej na temat klimatu i długości trwania tzw. sezonu ogrodniczego.

Następnym krokiem jest odpowiednie rozplanowanie miejsca, które chcemy poświęcić pod uprawę. Większość warzyw i owoców potrzebuje pełnego słońca, natomiast zioła i warzywa korzenne dobrze poradzą sobie w półcieniu. Należy też unikać miejsc, w których często wieje silny wiatr. Ponadto przestrzeń powinna być na tyle duża, by móc odpowiednio przekopać grządki, a także by mieć odpowiedni dostęp do warzyw podczas podlewania czy zbierania. Ogródek należy odpowiednio zabezpieczyć przed szkodami, które mogą wyrządzić zwierzęta lub małe dzieci – warto zastanowić się nad zainstalowaniem ogrodzenia w postaci siatki lub płotu.

Kiedy miejsce jest już odpowiednio zaplanowane, można przygotować odpowiednią glebę pod uprawę, w zależności od rodzaju warzyw, które się tam znajdą. Grządki powinny być na tyle duże, by zapewnić każdej roślinie swobodny rozrost – warzywa utrzymywane w ścisku mają problemy z prawidłowym rozwijaniem się.

Bardzo ważnym elementem jest też zgromadzenie odpowiednich narzędzi. Na pewno wśród nich powinny znaleźć się łopaty, różne rodzaje grabi, motyka czy drobne narzędzia ręczne takie jak nożyce do podcinania.

Finalnym krokiem jest przygotowanie nasion i sadzonek, które znajdą się w naszym ogródku warzywnym. Warto sprawdzić kalendarz upraw by poznać odpowiedni czas sadzenia roślin.

Ogródek warzywny – jakie rośliny można uprawiać?

Odpowiedź na to pytanie brzmi bardzo ogólnie – wszystko. Najczęściej spotykane uprawy to te podstawowe: pomidory, ogórki, rozmaite sałaty, kapusta, buraki, marchew czy pietruszka, seler – naciowy i korzeniowy, przeróżne zioła, cukinie, ostre i słodkie papryki. Kreatywność nie zna granic – jedynymi ograniczeniami w tym przypadku są warunki klimatyczne i nasz własny pomysł na ogródek. Uprawianie takiego kawałka ziemi powinno być przede wszystkim przyjemną formą spędzania wolnego czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj