Zielona i gęsta murawa to atrybut każdego ogrodu i przestrzeni miejskiej. Wygląd trawnika ma ogromne znaczenia i spędza sen z oczu niejednego właściciela.  Dzieje się tak dlatego, że zwykle samo zakładanie trawnika nie jest trudne. Ale już jego pielęgnacja, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych. Wymaga systematyczności. Aby trawnik stał się prawdziwą chlubą, konieczne jest jego regularne nawożenie, koszenie, podlewanie oraz aeracja. Ten ostatni zabieg często jest lekceważony i pomijany. Czym jest aeracja i dlaczego nie można jej zaniedbywać?

Na czym polega aeracja?

Aeracja, czyli napowietrzanie, to zabieg, który ma na celu rozluźnić murawę. Dlaczego jest to potrzebne? Trawnik, w miarę upływu czasu, staje się coraz bardziej zbity. To powoduje, że korzenie rośliny nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu. Gorzej pobierają wodę i składniki pokarmowe. W rezultacie źdźbła stają się słabsze, podatne na choroby. Zaczynają żółknąć, obumierać. I nagle, na pięknej do tej pory murawie, pojawiają się puste miejsca, które szybko zostają opanowane przez chwasty.  Tak zaniedbany trawnik, trudno później przywrócić do pierwotnego wyglądu. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zaopatrzyć się w aerator.

Uzdrawiające działanie aeratora

Aerator to proste urządzenie składające się z zębów lub ostro zakończonych rurek. Przesuwany po darni, nakłuwa ją na głębokości ok.10 cm i delikatnie luzuje. Nadmiar ziemi wyrzucany jest na powierzchnię. Dzięki temu zabiegowi woda oraz składniki mineralne mają lepszy dostęp do korzeni. Trawa, dobrze odżywiona, nabiera elastyczności i jest bardziej odporna na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne.

Jeśli chcemy, by efekt rozluźnienia utrzymał się dłużej, obsypujemy trawnik torfem i piaskiem. Mieszanka wypełni powstałe otwory i dodatkowo rozluźni przestrzenie między korzeniami. W tym momencie możemy też dosiać trawę w miejscach, gdzie są ubytki.

Zabieg napowietrzania stosujemy głównie wiosną, po pierwszym koszeniu, ale w zależności od stanu darni, można go też powtórzyć jesienią.

Cechy dobrego aeratora

Przy wyborze sprzętu bierzemy pod uwagę wielkość trawnika i parametry samego urządzenia.

Wielkość trawnika. Przy niewielkim metrażu, zdecydujmy się na proste urządzenie ręczne. Będzie ono wymagało od nas użycia siły, ale jest tanie i w małym ogrodzie sprawdzi się z powodzeniem. W przypadku obszaru o powierzchni dochodzącej do 500m2 wybierzmy taki aerator, który ma zasilanie elektryczne lub akumulatorowe. Nie będzie potrzebował dużego nakładu pracy, a do tego jest dość cichy. Jeśli jesteśmy właścicielami jeszcze większego trawnika, najlepsze będzie urządzenie spalinowe, którego obszar działania nie jest ograniczony kablem zasilającym. Ma on też dużo większą moc i dłuższy czas pracy.

Parametry sprzętu. Przy zakupie aeratora weźmy pod uwagę dane techniczne, które przybliżą nam, na jakiej szerokości i głębokości działa urządzenie. Panel roboczy, o dużej szerokości, jednorazowo napowietrzy duży obszar trawnika. Miara opisująca głębokość pozwoli nam ocenić, jak mocno wnikniemy w głąb darni. Moc oraz waga to kolejne istotne parametry aeratora. Ich wielkość pozwoli nam wybrać taki model, którego obsługa nie będzie dla nas uciążliwa i męcząca.

Aerator to, obok kosiarki, najważniejsze urządzenie, dzięki któremu profesjonalnie zadbamy o każdy trawnik. Elegancka i zielona murawa nie będzie już tylko marzeniem, ale stanie się, miłą dla oka, rzeczywistością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj